Toplumsal cinsiyet, girişimcilik ve yaş kesişiminde Türkiye'de kıdemli kadın girişimciliği üzerine nitel bir araştırma
A qualitative research on senior woman entrepreneurship in Turkey at the intersection of gender, entrepreneurship and age
- Tez No: 732244
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Kıdemli girişimcilik, toplumun yaşlanmasıyla birlikte daha fazla önem kazanmaktadır. Uluslararası literatürde gelişmekte bir kavram olmasına rağmen, Türkiye'de kıdemli girişimcilik ile ilgili sınırlı çalışmalar bulunmaktadır. Araştırma kapsamında kesişimsellik yaklaşımı benimsenerek Türkiye'de kıdemli kadın girişimci olmanın cinsiyetlendirilmiş doğasını keşfetmek amaçlanmıştır. Araştırmada yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeleri içeren nitel bir araştırma yöntemi benimsedim. Kartopu örneklemini kullanarak ve veri doyum noktasına dayanarak 16 kıdemli kadın girişimci ile mülakat gerçekleştirdim. Ayrıca, veri kategorizasyon aracı olan NVIVO 11'den yararlanarak tematik analizi benimsedim. Araştırma kapsamında üç ana tema“Kıdemli Kadın Girişimciliğinde Aile Kurumunun Rolü”,“Kıdemli Kadın Girişimciliğinde Sermayenin(Ekonomik, Sosyal ve Sembolik) Rolü”ve“Kültürel Bağlamda Kıdemli Kadın Girişimciliği”ele alınmıştır. Araştırmanın literatüre katkısı ise eril bir alan olan girişimcilikte, kadın girişimcilerin deneyimlerini yaş ekseninde tartışmaya açmaktır. Ayrıca, bu çalışma, Türkiye'nin sosyal sürdürebilirlik ve kapsayıcılık temelinde eşitlik yaklaşımını içeren ve kıdemli kadın girişimci olmanın avantajını kullanan projelerin oluşturulması ihtiyacını vurgulayarak uygulayıcılara çeşitli önerilerde bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Senior entrepreneurship gains more importance with the ageing of society. Even though this is an emerging concept in the international literature, there is a lack of studies on senior entrepreneurship in Turkey. This research aims at demonstrating the genderized of nature of being senior women entrepreneurs in Turkey by considering the intersectionality approach. This study adopts a qualitative research method that includes semi-structured in-depth interviews. Based on the snowball sampling and data saturation level, I conducted 16 interviews with senior women entrepreneurs. Furthermore, I adopt thematic analysis by using NVIVO 11 as a data categorisation tool. The three main themes of this research are“The Role of The Family as An Institution in Senior Women Entrepreneurship”,“The Role of Capital(Economic, Social and Symbolic) in Senior Entrepreneurship”, and“Senior Women Entrepreneurship in Cultural Context”. The contribution of this research is to highlight the discussion on entrepreneurship studies which are mostly relied on masculinity field by considering women entrepreneurship with the axis of age. Also, this study contributes to the practitioners by highlighting the need for creating projects that encompass social sustainability and equality approach by using the advantage of senior women entrepreneurs in order to provide economic welfare for Turkey.