Diyabetik retinopatili hastalarda retinopati şiddetinin koroidal belirteçler üzerine etkisi
Effect of retinopathy severity on coroidal markers in patients with diabetic retinopathy
- Tez No: 732254
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA GÜNGEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Daha önce intraoküler tedavi almamış diyabetik retinopatisi olan ve olmayan diyabetik hastalarda, diyabetik retinopati şiddetinin koroid kalınlığı ve koroidal vaskuler indeks üzerindeki değişimlerini ve aralarındaki kolerasyonu incelemeyi amaçladık. Gereç ve yöntem: Çalışmamızda 2020 ocak – 2021 mart tarihleri arasında kliniğimize başvuran 72 diyabetik hastanın 115 gözüne ait veriler retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların yaşlarına, cinsiyetlerine, en iyi düzeltilmiş görme keskinliklerine, göz içi basınçlarına, refraksiyon bozukluklarına, aksiyal uzunluklarına, biyomikroskobik ön ve arka segment bulgularına dosyalarından ve sistemde kayıtlı verilerden ulaşıldı. Tüm hastaların fundus fotoğrafları sistem üzerinden değerlendirildi. Hastalar ETDRS'ye göre DM olan ama DR'si olmayan, hafif-orta NPDR, ağır NPDR, PDR ve sağlıklı kontrol grubu olmak üzere 5 gruba ayrıldı. Diyabetik hastalarda koroid kalınlığı ve koroidal vaskuler indeks değişimleri incelendi. Bulgular: Çalışmamıza 72 diyabetik hastanın 115 gözü ve 17 sağlıklı hastanın 30 gözü dahil edildi. Tüm gruplarda koroid kalınlığı en fazla subfoveal alanda ölçüldü. Ortalama subfoveal koroid kalınlığı sağlıklı, DM olan ancak DR olmayan, hafif-orta NPDR, ağır NPDR ve PDR gruplarında sırası ile 255±13.4 μm, 245±19.9 μm, 248±36.4 μm, 235±35.8 μm ve 226±35.4 μm idi.
Özet (Çeviri)
Purpose: We aimed to investigate the changes in the severity of diabetic retinopathy on choroidal thickness and choroidal vascular index and the correlation between them In diabetic patients with and without diabetic retinopathy who have not received prior intraocular therapy. Materials and Methods: In our study, the data of 115 eyes of 72 diabetic patients who applied to our clinic between January 2020 and March 2021 were evaluated retrospectively. Age, gender, best corrected visual acuity, intraocular pressure, refractive error, axial length, biomicroscopic anterior and posterior segment findings of the patients were obtained from their files and data recorded in the system. Fundus photographs of all patients were evaluated through the system. The patients were divided into 5 groups according to ETDRS as DM but no DR, mild-moderate NPDR, severe NPDR, PDR and healthy control group. Choroidal thickness and choroidal vascular index changes in diabetic patients were investigated. Results: 115 eyes of 72 diabetic patients and 30 eyes of 17 healthy patients were included in our study. In all groups, choroidal thickness was measured mostly in the subfoveal area. The mean subfoveal choroidal thickness was found to be 255±13.4 μm, 245±19.9 μm, 248±36.4 μm, 235±35.8 μm and 226±35.4 μm in healthy, DM but not DR, mild-moderate NPDR, severe NPDR and PDR groups, respectively.