Diyabetik olmayan obez hastalarda insülin direnci ile sol ventrikül diyastolik disfonksiyon arasındaki ilişki
The relationship between insulin resistance and left ventricle diastolic dysfunction in obese non-diabetic patients
  1. Tez No: 732321
  2. Yazar: SİBEL DEMİRAL SEZER
  3. Danışmanlar: UZMAN MURAT HAKAN AKYURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Dahiliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Obezite, tüm dünyada önemli bir sağlık problemi olup; endokrin, metabolik ve davranışsal değişimlerle karakterizedir. Obezite multifaktöriyel bir hastalıktır ve prevelansı giderek artmaktadır. İnsülin direnci, karbonhidrat, protein ve yağ metabolizmasının, insulin duyarlı dokular olan karaciğer, yağ dokusu ve kaslarda bozulmasıdır. İnsulin direnci ve sol ventrikül diyastolik disfonksiyonu abdominal obezitenin komplikasyonlarındandır. Genellikle obez hastalarda sol ventrikül hipertrofisi vardır. Sol ventrikül hipertrofisi, diyastolik disfonksiyona ve kalp yetmezliğine neden olur. Çalışmamızda Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi dahiliye polikliniğine başvuran 60 obez hastada insülin direnci ve sol ventrikül diyastolik disfonksiyon arasındakiyi ilişkiyi inceledik. İnsülin direnci 49 (%81.7) obez hastada saptandı. Elli (%83.4) obez hastada ise sol ventrikül diyastolik disfonksiyonu mevcuttu. İnsülin direnci saptanan obez hastalarda, sol ventrikül diyastolik disfonksiyonu daha yüksek oranda saptanırken, istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. Sonuç olarak obezite tedavi edilerek ve gelişmesi engellenerek,beraberinde görülen komplikasyonlarda önlenebilir. Böylece hem günlük yaşam kalitesi artacak hem de obezite nedeniyle giderek artan halk sağlığı harcamalarıda azalacaktır.
Özet (Çeviri)
Obesity is most common health problem and include endocrin, metabolic and behavioral variety. Obesity is multifactoriel disease and prevelance is increasing. Insulin resistance is defect of carbonhydrate, protein and fat metabolism in the liver, fat cells and muscle. Insulin resistance and left ventricular diastolic dysfunction are complications of abdominal obesity. Generally obese patients have left ventricular hypertrophy. Left ventricular hypertrophy causes ventricular diastolic dysfunction and heart failure. In our study, we evaluate the association between insulin resistance and left ventricular diastolic dysfunction in 60 obese patients who admitted Tepecik Training and Research Hospital Internal Medicine policlinic. Total 49 (%81.7) obese patients had insulin resistance and 50 (%83.4) obese patients had left ventricular diastolic dysfunction. Obese patients with insulin resistance had further left ventricular diastolic dysfunction but statistically not significant . In conclusion; treating the obesity and preventing the development of obesity may obiviate the obesity complications. Thus, both the quality of life will increase and public health consumptions will decrease due to obesity.