Ecrimisil talepleri
Mesne profits
- Tez No: 732389
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ECE BAŞ SÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Ecrimisil bir şeyin haksız kullanımından doğan değerlerin karşılığını anlatan hukuksal bir kavramdır. Ecrimisil talepleri ise uygulamada sıklıkla karşılaşılan bir dava türüdür. Özel hukuk mevzuatında açıkça düzenlenmeyen ecrimisil talepleri yargı kararları ile sistematize edilmeye çalışılmıştır. Buna karşılık somut olaylara ilişkin farklı yargı kararlarının olması hukukta birliğin sağlanmasına engel olmuştur. Ecrimisilin tanımı konusunda doktrin ve uygulamada bir görüş birliği sağlandığı ifade edilebilse de ecrimisilin hukuki niteliği konusunda ciddi görüş farklılıkları bulunmaktadır. Ecrimisilin özel hukuktaki tartışmalı niteliği, ecrimisil taleplerine uygulanacak hukuka etki etmekte; bir bütün olarak ecrimisil taleplerinin özel hukuk açısından incelenmesini gerektirmektedir. Bu nedenle tezimizde ecrimisil talepleri ele alınmış ve bu talepler özel hukuk açısından bir sistematiğe kavuşturulmaya çalışılmıştır. Çalışmamızın konusu ecrimisil talepleridir. Taleplerin açıklanmasından önce ecrimisilin açıklanması gerekir. Zira ecrimisil kavramı geçmişten bu yana hukuk literatüründe kullanılan bir hukuk terimidir. Bu nedenle çalışmamızın birinci bölümünde ecrimisilin tanımı yapılmış ve tarihi süreçte gelişimi ele alınmıştır. Çalışmamızın ikinci ve üçüncü bölümlerinde, ecrimisilin hukuki niteliği ve uygulamada ecrimisil talepleri incelenmiştir. Hukuki niteliği konusunda görüş ayrılıkları ifade edilmiş ve uygulanması gereken hukuk açısından ecrimisilin niteliği belirlenmiştir. Son bölümde, özel hukukta ecrimisilin pozitif hukuka göre talep şartları ortaya konularak, ecrimisil taleplerinde uygulanan özel durumlar tespit edilmiştir. Böylece ecrimisil talepleri maddi ve şekli açıdan sistematize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mesne profits has been equated with different concepts such as "use benefit, unfair occupation, rental price; It has been defined differently by many authors. The explanation of the word meaning of this concept is important in terms of the conclusion we will reach when examining its different definitions. For this reason, in the first chapter of our thesis, the meaning of which is explained; As the first part, first of all, the dictionary meaning of ecrimisil was mentioned and what it meant by the word was revealed. In the second part, its definition in the old law as a concept that has passed from the old law to our legal system is examined and explained. Ecrimisil was in the first Civil Code, Mecelle art. It was clearly defined in 414. Although this definition in the old law was not regulated in the Post-Republic EMK, it is important in terms of being a definition that continues to be used in practice. Ecrimisil has not reached its absolute definition legally. In this direction, in the third part, the definition of an institution abandoned to doctrine and practice is discussed chronologically in terms of YİBKs and other Supreme Court Decisions, which have the force of law; then the definitions in the doctrine are given. In this part, the majority of opinions in the Supreme Court and Doctrine and its reasons are presented; It was evaluated what the definition of ecrimisil should be. Another important issue after its definition is the problem of legal belonging. Determining its place and nature in terms of the legal system is extremely important in terms of the law to be applied in case of dispute. For this reason, in the study, its legal nature and the provisions to be applied are mentioned.