Sosyal beceri eğitimi: Doküman analizi
Social skills education: A review of literature
- Tez No: 732471
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada 2000 – 2022 yılları arasında sosyal beceri eğitimi alanında yapılmış çalışmaların incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda sosyal beceri eğitimi alanında yapılmış makale, yüksek lisan tezi ve doktora tezleri incelenmiştir. Ulusal Tez Merkezi YÖKTEZ, Google Akademik, Science Direct ve Proquest tabanlarından ulaşılan 179 çalışma incelenmiştir. Bu çalışmalardan Türkiye'de yürütülenler ayrıca kendi içinde de incelenmiştir. Çalışmalar amaç, yapıldığı yer, yayın yılı, yöntem, desen, yayın dili, uygulandığı popülasyon, örneklem büyüklüğü, uygulandığı kademe, türü, uygulama süresi ve ölçme araçları alt problemleri ile ele alınmıştır. Bu araştırma nitel araştırma modellerinden doküman incelemesi yöntemiyle yürütülmüştür. Bu yöntem ile elde edilen veriler betimsel analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. 179 çalışmaya ait veriler bir Excel dosyasında toplanmış, betimlenmiş, açıklanmış ve sonuçlar elde edilmiştir. Veriler yansız olarak elde dilmiş ve gerçeği yansıtmaktadır. Bu çalışmanın sonucunda daha çok program geliştirmek amacıyla yapıldığı, daha çok nicel yöntemin kullanıldığı, deneysel desen kullanıldığı, genellikle tipik gelişim gösteren bireylerle çalışıldığı, çalışmaların son yıllara doğru yoğunlaştığı, en çok okul öncesi kademesinde çalışma yapıldığı ve bu konuda en çok makale yayınlandığı sonuçlarına ulaşılmıştır. Ayrıca Türkiye'de yürütülen çalışmaların büyük bir çoğunluğu Türkiye'nin üç büyük ilinde uygulandığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study's goal is to examine researches about social skills education conducted between 2000 – 2022. For this purpose, articles, master's thesis, and doctoral thesis in the field of social skills education were examined. 179 studies were examined from National Thesis Center (YÖKTEZ), Google Scholar, Science Direct and Proquest databases. Among these studies, those conducted in Turkey were also examined within themselves. The studies were handled with sub-problems of purpose, place, publication year, method, design, publication language, population, sample size, grade, type, duration of application and measurement tools. This research was carried out with the document analysis method, one of the qualitative research models. The data obtained with this method were analyzed with the descriptive analysis method. Data of 179 studies were collected in an excel sheet, described and explained, and finally results were obtained. Data have been obtained impartially and reflect the truth. As a result of this study, it is concluded that studies are conducted for developing a program, more quantitative methods were used, the experimental design was used, individuals with typical development were generally studied, the studies intensified towards the last years, the most studies were conducted at the pre-school level, and the most articles were published on this subject. In addition, it was concluded that the majority of the studies carried out in Turkey were applied in the three big cities of Turkey.