Türkiye'deki ilkokul mihver dersler öğretim programlarında çevre eğitimi ve iklim değişikliği: Özel amaç, beceri ve kazanımların incelenmesi
Environmental education and climate change in the primary school core subject curriculum in Turkey: Analysis of specific objectives, skills, and achievements
  1. Tez No: 814493
  2. Yazar: EMSAL MELİKOĞLU MERİÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Araştırma kapsamında İlkokul Hayat Bilgisi, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilgiler Derslerinin Öğretim Programlarında yer alan özel amaç, kazanım ve beceriler çevre eğitimi ve iklim değişikliği açısından incelenmiştir. Çalışmada, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan 2018 tarihli öğretim programları doküman analizi yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Çalışma sonucunda, belirtilen derslerin mevcut öğretim programlarının çevre eğitimi ve iklim değişikliğiyle ilgili bazı içeriklere sahip olduğu tespit edilmiştir. Ancak ilkokul öğrencilerini çevre sorunları ve iklim değişikliği konularında etkili bir şekilde eğitmek için daha kapsamlı ve ayrıntılı içeriklere ihtiyaç duyulabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
As part of the research, the special aims, achievements, and skills included in the Primary School Life Science, Natural Sciences, and Social Studies curricula were examined from the perspective of environmental education and climate change. The 2018 curriculum documents prepared by the Ministry of National Education were analyzed using document analysis methodology. The study revealed that the current curriculum of these subjects contains some content related to environmental education and climate change. However, it is believed that more comprehensive and detailed content may be needed to effectively educate primary school students about environmental issues and climate change.