Hastanede yatarak tedavi alan geriatrik hastalarda toplum ve hastane kökenli idrar yolu enfeksiyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of community and hospital - acquired urinary tract infections in hospitalized elderly patients
- Tez No: 732480
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE SALTOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Toplum kökenli ve hastane kökenli idrar yolu enfeksiyonu (İYE) tanısı ile takip edilen geriatrik olgular ile geriatrik olmayan erişkin olguları, risk faktörleri, klinik bulgular, laboratuvar bulguları, etken mikroorganizmalar, antimikrobiyal direnç yönünden karşılaştırmayı amaçladık. Hastalar ve Yöntem: Prospektif gözlemsel çalışmada, 1 Ekim 2019 – 30 Eylül 2020 tarihleri arasında, idrar yolu enfeksiyonu tanısı ile hastanede yatarak izlenen hastalar 65 yaş altı ve 65 yaş ve üzeri olarak gruplara ayrılarak takip edildi. Bulgular: Toplam 239 hastada, 302 İYE atağı belirlendi. Bu atakların 159'u (%52,6) toplum kökenli, 143'ü (%47,4) hastane kökenli olarak değerlendirildi. 65 yaş altında 138 (%45,7) atak, 65 yaş ve üzerinde 164 (%54,3) atak mevcuttu. 80 (%26,5) olgu ürosepsis olarak değerlendirildi. Olguların 26 (%8,6)'sında septik şok gelişip, 9 (%3) olgu kaybedildi.
Özet (Çeviri)
Aims: We aimed to compare geriatric and non-geriatric adult patients with community and hospital-acquired urinary tract infection (UTI) in terms of risk factors, clinical and laboratory findings, causative microorganisms and antimicrobial resistance. Materials and Methods: In this prospective observational study, patients hospitalized with urinary tract infections between October 1, 2019 and September 30, 2020 were divided into two groups as under 65 years and, over 65 years old. Results: Totally 302 UTI attacks were detected in 239 patients. Of these attacks, 159 (52.6%) were community-acquired, and 143 (47.4%) were hospital-acquired. While there were 138 (45.7%) attacks under 65 years of age, there were 164 (54.3%) attacks over 65 years of age. Eighty (26.5%) cases were urosepsis. Septic shock developed in 26 (8.6%) and 9 (3%) cases died.