KOBİ işletmelerin katılım bankacılığını tercih etme nedenleri: Gaziantep il örneği
Participation of SMEs prefer your banking reasons; Gaziantep province example
  1. Tez No: 732481
  2. Yazar: ABUZER OĞUZCAN KURTOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LAMİHA ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı, Gaziantep ilinde faaliyette bulunan KOBİ'lerin islamı bankacılıa yönelme sebeplerini araştırmaktır. Bu anlamda, küçük ve orta ölçekli işletmelerin katılım bankacılığı tercih etme nedenleri bir anket aracılıyla analiz edilmiştir. 20 sorudan oluşan anket, SPSS 22 programı ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular çalışmaya dahil olan katılımcıların dini değerleri sebebiyle katılım bankacılığına yöneldildikleri anlaşılmaktadır. Kendilerine uygun yatırım ürünlerin var olduğunu belirtilmiş olsa da, katılımcıların önemli bir kısmı katılım bankacılığın sunduğu hizmetleri ve/veya ürünleri yatırım gerekçesiyle tercih etmediklerini vurgulamaktadırlar. Bulgular katılımcıların sadece bir kısmı yatırım ve finans ürünlerinden kaynaklı katılım bankacılığını tercih ettiklerini belirtmektedirler. Dikkat çeken diğer bir sonuç ise işletme sahiplerin katılım bankacılığında hesap açma nedenleri arasında ikinci sırada iş yerine yakınlılık olduğunu ifade etmek mümkündür. Elde edilen bu çarpıcı sonuç katılımcılar için bir bankanın « konumun » ne derece de önem taşıyabileceğini göstermektedir. Ancak, konum faktörü katılım bankası dışında « konvansyonel » bir bankanın aynı konumda olmuş olsaydı yine katılım bankasını tercih edermiydiniz sorusu sorulmadığından önem derecesi tartışmaya açık kalmıştır. Çevresel faktörlerin tercih edilme konusunda anlamlı olmadığı anlaşılmaktadır. Katılımcılar tercih ettikleri katılım bankasının kamu bankası olması tercihlerini olumlu yönde etkilediklerini ifade etmektedirler. Son olarak katılım bankasında çalışan personnellere duyulan güven ve kaliteli hizmet öne çıkan diğer bir faktördür. Bu bulguların ışığında katılım bankaların sundukları ürünler ve finans/yatırım araçları katılımcıların islam bankacılığına yönelme sebeplerin yerinde yer almaması katılım bankacılığı sektöründe henüz yeterli düzeyde ürünlerini tanıtılmadığı düşünülebilir. Bu bağlamda, sektörün henüz « tokluk » noktasına ulaşmadığını ve Pazar payı elde etme açısından hala bir marjın varlığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the reasons for SMEs operating in Gaziantep province to turn to Islamic banking. In this sense, the reasons why small and medium-sized enterprises prefer participation banking were analyzed by means of a survey. The questionnaire consisting of 20 questions was analyzed with the SPSS 22 program. It is understood from the findings that the participants included in the study turned to participation banking due to their religious values. Although it has been stated that there are investment products suitable for them, a significant portion of the participants emphasize that they do not prefer the services and/or products offered by participation banking on the grounds of investment. Findings indicate that only some of the participants prefer participation banking originating from investment and financial products. Another remarkable result is that it is possible to state that proximity to the workplace is the second most common reason for business owners to open an account in participation banking. This striking result shows how important the « location » of a bank can be for the participants. However, since the question of location factor was not asked, if a « conventional » bank other than the participation bank had been in the same position, would you still prefer the participation bank, its importance remained open to discussion. It is understood that environmental factors are not significant in terms of preference. Participants state that they have a positive effect on their preference for the participation bank they prefer to be a public bank. Finally, the trust in the personnel working in the participation bank and quality service are other prominent factors. In the light of these findings, it can be thought that the products offered by participation banks and the financial/investment tools are not included in the reasons for the participants to turn to Islamic banking, and their products have not been introduced sufficiently in the participation banking sector yet. In this context, it shows that the sector has not yet reached the « toughness » point and there is still a margin in terms of gaining market share.