Benedictus Spinoza felseesi ve bu felsefeye ait bazı kavramların yönetici güç ve yönetilenler açısından incelenmesi
Benedictus Spinoza philosophy and analysis of some concepts belonging to this philosophy in terms of executive power and the managed
  1. Tez No: 732557
  2. Yazar: ALEV AKSÜNGER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
17.Yüzyıl Felsefesi'nin önemli filozoflarından biri olan Benedictus Spinoza kendi felsefi sisteminde birçok kavram kullanmış ve bu kavramlar felsefe dünyasında ciddi bir yer bulmuştur. Spinoza'nın ünü Etika ve Teolojik-Politik İnceleme olmak üzere iki başyapıta dayanıyordu. Spinoza Etika kitabında Tanrı, irade, özgürlük, duygu gibi kavramları işlemiştir. Sonraki süreçte Teolojik-Politik İnceleme'yi yazmaya başlamıştır. Teolojik Politik İnceleme 1670'te yayınlanmıştır. Bu kitapta ise Spinoza mucize, tarihi anlatı, peygamber, peygamberlik, kutsal kitap, felsefe gibi çoğu konuyu teolojik problemlerin politik güce etkilerinden yola çıkarak paylaşmıştır. Tüm bu çabalar bir arayış ya da sorgulamanın sonucuydu. Biz de bu çabayı temele alarak Spinoza felsefesine ait bazı kavramları açıklamaya çalışacağız.
Özet (Çeviri)
Benedictus Spinoza one of the important philosophers of 17th century philosophy, used many concepts in her philosophical systematics and the concepts found a serious place in the world of philosophy. Spinoza's reputation was based on two masterpieces: Ethics and Theological Political Treatise. Spinoza dealt with topics such as God, will, freedom, in his book of Ethics. In the next period, he started to write the Theological Political Treatise. Theological Political Treatise published in 1670. In this book, Spinoza conveyed many subjects such as miracle, prophet, prophecy, holy book, philosophy based on the effects of theological problems on political power. All these efforts were the result of a search or an inquiry. Considering this effort, we will try to explain some concepts of Spinoza's philosophy.