Adi ortaklık sözleşmesinin sona erme sebepleri
The grounds for dissolution of simple partnership
  1. Tez No: 732582
  2. Yazar: EFE CAN YILDIRIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN HELVACI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 432
Özet
Bu doktora tezi, adi ortaklık sözleşmesinin sona erme sebeplerinin incelenmesini konu almaktadır. Üç bölümden oluşan bu tezin ilk bölümü, adi ortaklık sözleşmesinin yapısının kuramsal çerçevesini çizmeyi ve adi ortaklık sözleşmesinin sona erme sebeplerine dair düzeni tespit etmeyi hedeflemektedir. Uygulamada oldukça önemli bir uygulama alanı bulunan adi ortaklık sözleşmesinin yapısının belirlenmesi sona erme sebeplerinin ortaya çıkarabileceği sorunların genel çerçevesini çizdiği için önem taşımaktadır. Bu yapının belirlenmesinin ardından sona erme sebeplerine dair belirli bir sınıflandırmanın benimsenmesi ise bu eserin konuyu bir bütün olarak ele alması bakımından önemlidir. Tezin ikinci ve üçüncü bölümünde ise bir sürekli borç ilişkisi olan adi ortaklık sözleşmesi açısından TBK. m. 639'da düzenlenmiş olan sona erme sebepleri“kendiliğinden sona erme sebepleri”ve“iradi sona erme sebepleri”olmak üzere ikiye ayrılarak incelenmiş ve bu bağlamda kuramsal ve uygulamada ortaya çıkan sorunlara çözümler geliştirmeyi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This doctoral thesis is about the grounds for dissolution of simple partnership. The first part of this thesis, which consists of three parts, aims to draw the theoretical framework of the structure of the simple partnership and to determine the legal order of the grounds for dissolution of the simple partnership. Determining the structure of the simple partnership agreement, which has a very important application area in practice, is important because it draws the general framework of the problems that may arise due to the grounds for dissolution. After the determination of this structure, the adoption of a certain classification regarding the grounds is important in terms of considering the subject as a whole in this work. In the second and third parts of the thesis, in terms of the simple partnership agreement, which is a permanent debt relationship the grounds for dissolution are divided into two as“grounds for dissolution per se”and“grounds for voluntary dissolution”, and in this context, it was aimed to develop solutions to the problems that arise in theory and practice.