Saadet Timur'un hayatı ve eserleri
Saadet Timur's life and her works
  1. Tez No: 732583
  2. Yazar: EBRU KAHVECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM ARDALI BÜYÜKARMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tezde öykü yazarı olan Saadet Timur'un hayatı ve eserleri incelenmektedir. Saadet Timur (1926-1985), 1945 yılından ölümüne kadar aktif bir şekilde eser vermiş bir yazardır. Kitapları şunlardır: Şeytansız (Öykü, 1958), Topacım Fır Dönerken (Çocuk şiirleri, 1964), Bu Kadar Değilim (Öykü, 1963), Nurullah Ataç (İnceleme, 1964) ve Beş Günün Öyküsü (Öykü, 1982). Ayrıca Seçilmiş Hikâyeler, Yelken, Maya, Ataç, Türk Dili, Dost, Yeditepe dergilerinde hikâye ve incelemeleri yayınlanmıştır. Saadet Timur, eserlerinde klasik öykü çizgisinden çıkarak modernist bir anlayışla bilinç akışı tekniğini kullanarak öyküler yazmıştır. İçerik olarak ise çoklukla kadın sorunları üzerine eğilmiş, toplumsal cinsiyet rolleri üzerine eserler vermiştir. Bunun yanında egemen yapının karşısında ezilen, zulüm gören insanların hikâyelerini de anlatmıştır. Bunlar arasında engelliler, yaşlılar, azınlıklar vardır. Yazarın hayatı ve eserleri hakkında daha önce bir çalışma bulunmadığından bu çalışma ilk olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the life and works of Saadet Timur, who is a short story writer, are examined. Saadet Timur (1926-1985) is a writer who has actively worked from 1945 until her death. Her books are as follows: Şeytansız (Story, 1958), Topacım Fır Dönerken (Children's poems, 1964), Bu Kadar Değilim (Story, 1963), Nurullah Ataç (Review, 1964) and Beş Günün Öyküsü (Story, 1982). In addition, his stories and reviews have been published in the magazines Seçilmiş Seçilmeler, Yelken, Maya, Ataç, Türk Dili, Dost, Yeditepe. Saadet Timur wrote stories by using the stream of consciousness technique with a modernist understanding, leaving the classical story line in her works. In terms of content, she mostly focused on women's issues and produced works on gender roles. In addition, he told the stories of people who were oppressed and persecuted in the face of the dominant structure. These include the disabled, the elderly and minorities. Since there is no previous study about the life and works of the author, this study will be the first.