Uluslararası barış ve güvenliğin sürdürülmesinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun sorumluluğu: Barış İçin Birlik Kararı
The responsibility of United Nations General Assembly regarding the maintenance of international peace and security: Uniting for Peace Resolution
  1. Tez No: 732584
  2. Yazar: MUHAMMED ENES BAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışma Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun 1950 tarihinde aldığı Barış İçin Birlik Kararı'nın Birleşmiş Milletler Şartı'na uygunluğunu ve Karar'a dayanılarak gerçekleştirilen eylemlerin kuvvet kullanma yasağına aykırılık teşkil edip etmediğini incelemektedir. Bu kapsamda çalışma, Barış İçin Birlik Kararı'nın Şart'a uygun olduğunu ve bu doğrultuda gerçekleştirilen eylemlerin belirli şartlar altında kuvvet kullanma yasağına aykırılık teşkil etmeyebileceğini iddia etmektedir. Çalışmada, insancıl gerekliliklerin gündeme geldiği durumlarda kararların alınacağı en uygun otoritenin Güvenlik Konseyi değil Genel Kurul olduğu ve Barış için Birlik Kararı çerçevesinde gerçekleştirilen eylemlerin yakın gelecekte meşru zemine oturabileceği savunulmaktadır. Çalışma, unutulmaya yüz tutmuş ve etkinliği azalmış olan Barış İçin Birlik Kararı'na dayanan eylemlerin uluslararası teamül hukuku kuralı olma kapasitelerini göstermektedir. Bu sayede kuvvet kullanma yasağının çerçevesinin değişeceği, Karar'ın uyuşmazlık ve çatışma ortamlarında, özellikle insancıl gerekliliklerin varlığı hâlinde etkin bir mekanizma olarak kullanılabileceği anlaşılacaktır. Çalışmada birincil kaynaklar temel alınmıştır. Birleşmiş Milletler Şartı'nın ilgili hükümleri, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu ve Güvenlik Konseyi'nin kararları, Uluslararası Adalet Divanı'nın kararları ile danışma görüşleri ve bu belgelerin ilgili hükümlerinin yorumlanması çalışmanın esas yöntemidir. Kurum ve kavramların açıklanmasında, hukuki yorumlara katkı sağlanması ve ayrık görüşlerin ortaya konması noktalarında doktrindeki eserlerden faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the conformity of the United Nations General Assembly's Uniting for Peace Resolution in 1950 with the United Nations Charter and whether the actions taken on the basis of the Resolution constitute a violation of the prohibition of the use of force. In this context, the study claims that the Unity for Peace Resolution complies with the Charter and that the actions taken in this direction may not be contrary to the prohibition of the use of force under certain conditions. In the study, it is argued that the most appropriate authority to take decisions in cases where humanitarian requirements come to the fore is the General Assembly, not the Security Council, and that the actions taken within the framework of the Uniting for Peace Resolution may be legitimate in the near future. The study demonstrates the capacities of actions based on the Uniting for Peace Resolution, which has been unused for a long time, and its effectiveness to become a rule of customary international law. In this way, it will be understood that the framework of the prohibition of the use of force will change and that the Resolution can be used as an effective mechanism in conflict environments, especially in the presence of humanitarian requirements. The study is based on primary sources. The relevant provisions of the United Nations Charter, the resolutions of the United Nations General Assembly and the Security Council, the decisions and advisory opinions of the International Court of Justice, and the interpretation of the relevant provisions of these documents are the main methods of the study. In the explanation of institutions and concepts, the works in the doctrine were used in terms of contributing to legal interpretations and revealing divergent views.