İnsan kaynakları yönetim sürecinde beşeri sermayenin sürekliliğine yönelik yeni bir yaklaşım: İşten çıkarılan personelin yeniden işgücüne kazandırılması (Outplacement) ve Türkiye uygulaması
A new approach towards the sustainability of human capital in the human resources management process: Re-employment of dismissed personnel (Outplacement) and Turkey case study
- Tez No: 732602
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ZEHRA TAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 352
Özet
Yeni Keynesyen Ekonomi Genel Çerçevesi'nin bağlamında doğal işsizlik olarak adlandırılan tam istihdam işsizlik haddi ile mücadele sürecinde para politikası yönetişiminin etkili sonuç vermeyeceği gerçeğinden hareketle alternatif bir politika aracı olarak Yeniden Yerleştirme Danışmanlığı (Outplacement) Modeli'nin işlerliğini Türkiye Ekonomisinin öznel gerçeklikleri üzerinden kurgulamak olmuştur. Bu bağlamda kurgulanacak özgün yeniden yerleştirme danışmanlığı modelinin Türkiye ekonomisinde süregelen doğal işsizlik kapasitesinin azaltılması noktasında yürütülen mücadele kapsamında istenen etkiyi verebilmesi için öncelikle Türkiye işgücü piyasası görünümü ana parametler üzerinden incelenmiş, inceleme sonucu elde edilen bulgular kullanılarak sebep ve sonuç mekanizması işler kılınmıştır. Devamında tespit edilen bu nedenler üzerinden doğal işsizlikle mücadele politikası genel çerçevesi çizilmiştir. Bu aşama özgün yeniden yerleştirme danışmanlığı modelinin bu mücadele politikasını merkez odağına alacak olması bakımından büyük önem arz etmektedir. Ancak mücadele politikası kapsamında yapılması gerekenin yanısıra yapılanların - yapılmayanların, beklentilerin irdelenmesi gerekir. Son adım olarak ekonomideki işsiz bireylerin beklentileri ile düzenleyici konumundaki kamu kuruluşlarının mevcuttaki istihdama yönelik politika uygulamalarının, ekonominin doğal işsizlik kapasitesi varlık felsefesi hakkında tespiti yapılan nedenlerin üzerinden çizilen doğal işsizlik mücadele politikası genel çerçevesine uyumu tespit edilmiştir. Böylece alternatif bir politika aracı olarak Yeniden Yerleştirme Danışmanlığı Modeli'nin işlerliğini Türkiye Ekonomisinin öznel gerçeklikleri üzerinden kurgulama aşamasına geçilmiştir. Model sadece insan kaynağı ve işgücü piyasası odaklı değil aynı zamanda sosyoiktisadi gerçeklik ve beşeri sermaye politikası ile yoğrulmuş bütüncül bir bakış açısının ürünüdür.
Özet (Çeviri)
Based on the fact that monetary policy governance will not yield effective results in the fight against full employment unemployment rate, which is called natural unemployment in the context of the New Keynesian Economy General Framework, it has been to construct the operability of the Outplacement Model as an alternative policy tool based on the subjective realities of the Turkish Economy. In this context, in order for the original resettlement consultancy model to be designed to have the desired effect within the scope of the struggle to reduce the ongoing natural unemployment capacity in the Turkish economy, the Turkish labor market outlook was first examined over the main parameters, and the cause-and-effect mechanism was made operational by using the findings obtained as a result of the examination. Afterwards, the general framework of the policy of combating natural unemployment was drawn based on these reasons. This stage is of great importance in that the original resettlement counseling model will put this struggle policy at its center. However, in addition to what should be done within the scope of the struggle policy, what has been done and what has not been done and expectations should be examined. As a last step, the compatibility of the expectations of the unemployed individuals in the economy and the current employment-oriented policy practices of the regulatory public institutions with the general framework of the natural unemployment struggle policy, which is drawn over the reasons determined about the natural unemployment capacity of the economy, has been determined. Thus, as an alternative policy tool, the process of constructing the operability of the Resettlement Consultancy Model was started on the subjective realities of the Turkish Economy.The model is not only focused on human resources and labor market, but also is the product of a holistic perspective that is kneaded with socio-economic reality and human capital policy.