Örgütsel adalet algısının işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisi
The effect of organizational justice on the intention to quit
- Tez No: 737223
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE GÖZDE İYİCİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Günümüzdeki şirketlerin en değerli sermayesi insan kaynağı haline gelmiştir. Bunun yanında projelerin en hızlı ve etkili bir şekilde yerine getirilmesi amacıyla şirketler hedefe yönelik olarak uzmanlaşmış kişilerle faaliyetlerini devam ettirerek performanslarının artırılmasına katkı sağlamaktadır. Beşerî faktörler ve kavramlar da tam da bu noktada önem kazanmaya başlar. Bu kavramlar; örgütsel adalet, bağlılık gibi işten ayrılma niyetini büyük ölçüde etkileyebilen kavramlardır. Bu çalışmanın ana temasını oluşturan örgütsel adalet kavramı da böylece yönetim alanındaki yerini almıştır. İşten ayrılma niyeti ise; bireylerin kendi arzuları ile mevcut çalıştıkları organizasyondan ayrılmayı amaçladıkları ve bilinçli olarak bu amacı gerçekleştirmelerine neden olan tutum ve davranışlar olarak tanımlanabilir. Bu çalışma kapsamında örgütsel adaletin tüm boyutları detaylı olarak ele alınacak ve işten ayrıma niyeti ile ilişkilendirilecektir. Ayrıca elektrik dağıtım sektöründe faaliyet gösteren kurum ve kuruluşların örgütsel olarak adaleti uygulayabilmeleri için gerekli olan tavsiyelerin verilmesi, iyileştirme sürecine destek sağlanması amaçlanmaktadır. Çalışmada, iki değişkenin (Örgütsel Adalet ve İşten Ayrılma Niyeti) birbirleriyle olan ilişkisi sonrasında, örgütsel adalet algısının işten ayrılma niyetine etkisi incelenmiş, yapılan çalışmada araştırma tekniklerinden anket yöntemine başvurulmuştur. Çalışma evrenini; elektrik dağıtım şirketinin Batı Karadeniz illerindeki lokasyonlarda çalışan beyaz yakalı çalışanlar oluşturmaktadır. 140 kişinin katılımı ile yapılan çalışmada araştırma tekniklerinden anket yöntemine başvurulmuş ve verilerin analizi için SPSS programından destek alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The most valuable capital of today's companies has become human resources. In addition, companies are contributing to increasing their performance by continuing their activities with people who are targeted to ensure that projects are carried out in the fastest and most efficient way. Human factors and concepts start to become important at this point. These concepts are concepts that can greatly influence the intention of leaving work, such as organizational justice, commitment. The concept of organizational justice, which is the main theme of this study, has thus taken its place in the administration area. The intention of leaving the job can be defined as the attitude and behaviors that are intended to leave the organization in which individuals are working with their own desires, and cause them to consciously achieve this goal. In this study, all dimensions of organizational justice will be discussed in detail and associated with the intent to leave work. It is also aimed to provide advice necessary for organizations and organizations operating in the electricity distribution sector to implement organizational justice and to support the improvement process. In the study, after the relationship of two variables (Organizational Justice and Intention to Quit) with each other, the effect of organizational justice perception on turnover intention was examined, and the survey method, one of the research techniques, was used in the study. The study universe is composed of white-collar employees working in locations in the Western Black Sea provinces of the electric distribution company. In the study conducted with the participation of 140 people, the survey method, one of the research techniques, was used and support was received from the SPSS program for the analysis of the data.