Kurumsal yönetim banka performansı etki analizi: Tanzanya ve Kenya örnekleri
Impact of a corporate governance mechanisms on banks performance: The case from Tanzanya and Kenya
- Tez No: 732609
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT AYPEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Maliye, İşletme, Banking, Finance, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırma, kurumsal yönetim mekanizmalarının Kenya ve Tanzanya ticari bankalarının banka performansı üzerindeki etkisini incelemektedir. Bu araştırmanın amacını incelemek için ampirik araştırma yapılmıştır. Bu çalışmanın verileri her bankanın yıllık faaliyet raporlarından toplanmıştır. Analizde kullanılan örneklem 2010-2019 dönemini kapsayan yirmi yedi ticari bankadır. Kurumsal yönetim değişkenleri, yönetim kurulu büyüklüğü, İcra Direktörlerinin Sayısı (NEDs), komite sayısı (NC), yönetim kurulu toplantılarının sayısı (NBM) ve denetim komitelerinin büyüklüğü (SAC) ile temsil edilirken, performans ROA ve ROE kullanılarak ölçülmüştür. Ayrıca bu araştırma, Veri Zarflama Analizi (DEA) kullanarak teknik verimlilik puanı (ES) kullanan bankaların verimliliğini incelemiştir. Toplanan veriler, önerilen hipotezleri test etmek için STATAMP13 kullanılarak analiz edildi. Elde edilen verilerin analizinde genelleştirilmiş en küçük kareler GLS ve genelleştirilmiş momentler yöntemi GMM kullanılmıştır. Sonuç, Kenya ticari bankaları için BS'nin hem ROA hem de ROE için istatistiksel olarak anlamlı olduğunu gösterirken, NBM, banka büyüklüğü ve kaldıraç ROE için anlamlıdir. Ayrıca, NED'ler ve kaldıraç ES için istatistiksel olarak anlamlıdır. Öte yandan, Tanzanya ticari bankaları: BS , NEDs, SRC, SCRC ROA için anlamlıyken NC hem ROA hem de ROE için anlamlıdır, banka büyüklüğü ve kaldıraç ise hem ROA, ROE ve ES için istatistiksel olarak anlamlıdır. Sonuç, NEDs, NC, SRC, NBM'nin araştırma hipotezine uygun olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This research examines the effect of corporate governance mechanisms on bank performance of Kenya and Tanzanya commercial banks. For examining the aim of this research the empirical research was conducted. The data of this study was collected from the annual reports of each bank. The sample used in the analysis was twenty seven commercial banks covering the period 2010-2019. Corporate governance variables are represented by board size, NEDs, number of committees, number of board meetings, the size of audit committee, the size of remunaratıon committee and size of credit risk committee while performance was measured using ROA and ROE. Also, this research examined the efficiency of the banks using efficiency score (ES) by using Data envelopment analysis (DEA). The collected data was analyzed using STATAMP13 to test the suggested hypotheses. The generalized least square GLS and generelized method of moments MM were used to analyze the obtained data. The result revealed that BS are significant to both ROA and ROE, NBM, bank size and leverage are significant to ROE and NEDs and leverage are also significant to ES for Kenya commercial banks. On the other hand, Tanzanya commercial banks: BS , NEDs, SRC, SCRC, are significant to ROA while NC is significant to both ROA and ROE while bank size and leverage are significant to both ROA, ROE and ES. The result shows that NEDs, NC, SRC, NBM are complied with the research hypothesis.