İsrâ suresi bağlamında Mescid-i Aksâ ve İsrâ-mi'rac hadiseleri
In the context of surah Isra, al-Masjidaksa and the events of İsra-mi'rac
- Tez No: 732610
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR KARAKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Mu'cize, kendisine peygamberlik vazifesi tevdi edilen peygamberlerin doğruluğuna delil olması içinAllah'ın izniyle gerçekleşen olağanüstü olaylardır.Binaenalyhpeygamberlerin sonuncusu olan Hz. Muhammed (sa)'e de onun doğruluğunu ispatlayacak birçok mucize bahşedilmiştir. Bu mu'cizeler, aynı zamanda kendisine tanıklık edenler için önemli bir imtihan vazifesi görür.İsra ve Mi'racmu'cizeleri de bu kapsamda gerçekleşmiş olaylardandır.Mu'cizelerin temel özelliklerinden olan insan zihnini zorlayıcı olması ve aklın sınırlarına hapsedilememesi gibi özellikler, bu mu'cizelerde de kendisini bariz bir şekilde göstermiştir. Bu durum da söz konusumu'cizeler hakkında birçok tartışmaların çıkmasına sebep olmuştur. Bu tartışmalar, Kur'an'da Mi'rac'ın gerçekleştiğine dairayetlerinbulunmayışına dayandırılmaktadır. Bu yüzden Mi'rac ile ilgili bilgiler, bizlere hadis kaynaklarından aktarılmaktadır. Hadislerin senet ve metinlerine yöneltilen eleştiriler de bu konuyu tartışmalı bir hale getirmektedir. Bu çalışmanın ilk bölümünde hadiselerde adı geçen Mescid-i Aksa'yla ilgili tartışmalar incelenecektir.İkinci bölümde iseİsrâ Suresi ekseninde ve hadis kaynaklarından yararlanılarakMi'rac mucizesi ele alınıp, konuların mahiyet ve muhtevası incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Miraclesareextraordinaryeventsthatwerecreatedby Allah tohappentotheprophetswhosepropheticmissionwasentrustedtothem. Therefore, thelast of theprophets, Hz. Muhammad (sa) wasalsoendowedwith a miraclethatwouldprove his authenticity. Thesemiraclesalsosee a trialtoconsider. Thiswasthemiracle of Isra andMi'raj, andthis is one of theeventsthattookplace. Featuressuch as thefactthatmiraclesarefundamentallycompellingtothehumanmindandcannot be confinedtoits general limitshavebeenthereasonsforthediscussionsaboutthesemiraclesandthissituation. This is based on theabsence of milkverses in theQur'antothinkaboutMi'raj. Information aboutthiswayMi'raj is transferredfromhadithsources. Criticisms of thescripturesandtexts of thehadithsalsomakethisissuecontroversial. Inthefirstpart of thisstudy, thediscussionsaboutMasjid al-Aqsa, whichwasmentioned in theevents, will be examined. Inthesecondpart, theMiracmiraclewill be discussed on theaxis of Surah Isra andbymakinguse of hadithsources, andthenatureandcontent of thesubjectswill be examined.