Öğrencilerin algıladığı öğretmen yakınlık davranışlarının dördüncü sınıf öğrencilerinin matematik kaygısı ve derse katılım düzeyine etkisi
The effect of students perceived teacher immediacy behaviors on fourth grade students math anxiety and class participation
- Tez No: 732630
 - Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF SÖZER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmada ilköğretim dördüncü sınıf öğrencilerinin algıladığı öğretmen yakınlığı düzeyini belirlemek, algılanan öğretmen yakınlık davranışlarının çeşitli değişkenlere (öğrencinin cinsiyeti, öğretmenin cinsiyeti ve öğretmenin mesleğinde çalıştığı yıl) göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediğini belirlemek, algılanan öğretmen yakınlığı düzeyi ile matematik kaygısı ve derse katılım düzeyi arasındaki ilişkiyi belirlemek amaçlanmıştır. Tarama modelinde gerçekleştirilen araştırmanın örneklemini 2020-2021 yılında, Konya ili Kulu ilçesinde bulunan MEB'e bağlı ilkokullarda öğrenim gören öğrencilerden tesadüfi yöntemle seçilmiş 300 öğrenci ve seçilen öğrencilerin öğretmenleri oluşturmuştur. Öğrencilere kişisel bilgi formu, öğretmen yakınlık davranışları ölçeği, matematik kaygı ölçeği, derse katılım ölçeği uygulanarak elde edilen veriler SPSS 22.0 paket programıyla çözümlenmiştir. Araştırmadan elde edilen verilerle ilgili analizler incelendiğinde öğrencilerin matematik kaygılarının orta düzeyde, derse katılımlarının ise yüksek düzeyde olduğu saptanmıştır. Öğretmen yakınlık davranışlarının öğretmenin ve öğrencinin cinsiyetine göre anlamlı bir farklılık oluşturmadığı tespit edilmiştir. Öğretmen çalışma yılı ile öğretmen yakınlık davranışları arasındaki ilişkiye bakıldığında bir ile beş yıl arasın da çalışma süresine sahip öğretmen de eğitim gören öğrencinin öğretmen yakınlık davranışları algıları 16 ile 20 yıl arasında çalışma süresine sahip öğretmen de eğitim gören öğrencinin öğretmen yakınlık davranışları algılarından daha düşük olduğu saptanmıştır. Öğrencilerin algıladıkları öğretmen yakınlık davranışları ile matematik kaygısı ve derse katılım düzeyi arasında ise pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the level of teacher immediacy perceived by the fourth grade primary school students, to determine whether the perceived teacher immediacy behaviors show a significant difference according to various variables (gender of the student, the gender of the teacher and the year the teacher worked in the profession), to determine the relationship between the level of perceived teacher immediacy and the level of mathematics anxiety and class participation. aimed to determine the relationship. The sample of the research, which was carried out in the survey model, consisted of 300 randomly selected students and teachers of the selected students from the primary schools affiliated to the Ministry of National Education in the Kulu district of Konya province in 2020-2021. The data obtained by applying the personal information form, teacher affinity behavior scale, math anxiety scale, and class participation scale to the students were analyzed with the SPSS 22.0 package program. When the analyzes related to the data obtained from the research were examined, it was determined that the students' math anxiety was at a moderate level and their participation in the lesson was at a high level. It has been determined that teacher affinity behaviors do not make a significant difference according to the gender of the teacher and the student. When the relationship between teacher working years and teacher immediacy behaviors is examined, it has been determined that the perceptions of teacher affinity behaviors of the students who have been trained in a teacher with a working period of between one and five years are lower than the perceptions of teacher immediacy behaviors of the students who have been trained in a teacher with a working period of between 16 and 20 years. It has been determined that there is a positive and significant relationship between students' perceived teacher immediacy behaviors and their mathematics anxiety and class participation level.