Ortaöğretim öğrencilerinin algıladığı öğretmen yakınlık davranışları ile okula yönelik tutumları ve akademik güdülenmeleri arasındaki ilişki
Relationship between high school students' perceived teacher closeness behavior, their attitudes towards school and academic motivations
- Tez No: 961647
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUBHAN EKŞİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırma ortaöğretim öğrencilerinin algıladıkları öğretmen yakınlık davranışları ile öğrencilerin okula ilişkin tutumları ve akademik güdülenmeleri arasındaki ilişkinin tespit edilmesi amacıyla ilişkisel tarama modeli ile gerçekleştirilmiş olup, nicel bir çalışmadır. Araştırma Kocaeli'de 2023-2024 eğitim-öğretim yılında farklı ortaöğretim türlerinde öğrenim gören 323 kız, 357 erkek olmak üzere toplamda 680 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında Kişisel Bilgi Formu, Akademik Güdülenme Ölçeği, Öğretmen Yakınlık Davranışları Ölçeği ve Okula İlişkin Tutum Ölçeği maddelerinin yer aldığı toplamda 90 soruluk bir form öğrencilere uygulanmış ve elde edilen veriler SPSS 27 programı ile analiz edilmiştir. Değişkenlerin grup ortalamalarındaki farklılıkları görebilmek amacıyla bağımsız örneklem t-test ve one-way anova analizi uygulanmıştır. Ölçeklerin birbirleri arasındaki ilişkinin düzeyini tespit edebilmek amacıyla pearson korelasyon analizi uygulanmıştır. Sonuç olarak akademik güdülenme ile öğrenciler tarafından algılanan öğretmen yakınlık davranışları arasında pozitif yönlü ve orta seviyede; okula ilişkin tutum ile öğrenciler tarafından algılanan öğretmen yakınlık davranışları arasında pozitif yönlü ve orta seviyede; okula ilişkin tutum ile akademik güdülenme arasında ise pozitif yönlü ve orta seviyede bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted with the relational screening model in order to determine the relationship between the perceived teacher closeness behaviors of the secondary school students and the students' attitudes towards school and academic motivation. It is a quantitative study. The research was conducted with a total of 680 students, 323 girls and 357 boys, studying in different types of secondary education in Kocaeli in the 2023-2024 academic year. Within the scope of the research, a form consisting of 90 questions in total, including the Personal Information Form, Academic Motivation Scale, Teacher Closeness Behaviors Scale and Attitude Towards School Scale, was applied to the students and the obtained data were analyzed using the SPSS 27 program. In order to see the differences in the group means of the variables, independent samples t-test and one-way anova analysis were applied. Pearson correlation analysis was applied in order to determine the level of relationship between the scales. As a result, a positive and moderate relationship between academic motivation and teacher closeness behaviors perceived by the students; It was found that there was a positive and moderate relationship between attitudes towards school and teacher closeness behaviors perceived by students; and a positive and moderate relationship between attitudes towards school and academic motivation.