Yeşil restoran uygulamalarının müşterilerin memnuniyetleri ve davranışsal niyetleri üzerindeki etkisi: İstanbul ilinde bir uygulama
The effect of green restaurant practices on customers' satisfaction and behavioral intention: An application in Istanbul
  1. Tez No: 732632
  2. Yazar: MELİH HİLALOĞULLARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRKAN AKDAĞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ MERAL ÜZÜLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, İşletme, Gastronomy and Culinary Arts, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çalışmanın temel amacı; yeşil nesil restoranlardaki uygulamaların müşterilerin memnuniyetleri ve davranışsal niyetleri üzerindeki etkisini tespit etmektir. İlişkisel tarama modelinde ve tanımlayıcı türde tasarlanan araştırmanın verileri, Şubat-Mart 2022 tarihleri arasında İstanbul'da faaliyet gösteren 3 adet yeşil nesil restoranı ziyaret eden müşterilerden kolayda örnekleme yöntemiyle yüz yüze toplanmıştır. Veri toplama sürecinde 400 ankete ulaşılmıştır. Çoklu sapan analizi sonrası 24 anket veri setinden çıkarılarak analizler 376 anket üzerinden gerçekleştirilmiştir. Analizlerde tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra t-testi, ANOVA, doğrulayıcı faktör analizi ve regresyon analizi gibi analiz tekniklerinden faydalanılmıştır. Analiz sonucunda, yeşil nesil restoran uygulamalarının boyutları;“enerji verimliliği”,“sürdürülebilir yapı ve malzeme”,“su tasarrufu ve atık yönetimi”ve“tek kullanımlıklar”şeklinde belirlenmiştir. Müşteri memnuniyeti ve davranışsal niyet değişkeninin ise tek boyuttan oluştuğu tespit edilmiştir. Regresyon analizlerinde; yeşil nesil uygulama boyutlarından“enerji verimliliği”ve“sürdürülebilir yapı ve malzeme”nin hem müşteri memnuniyetini hem de davranışsal niyeti anlamlı olarak etkilediği tespit edilmiştir. Aynı zamanda, yeşil restoranlara yönelik müşteri memnuniyetinin de davranışsal niyeti doğrudan ve anlamlı bir şekilde etkilediği çalışma sonucunda ortaya çıkan bir diğer önemli bulgudur. Yeşil nesil restoran uygulamaları, müşteri memnuniyeti ve davranışsal niyet ile demografik değişkenler arasında kurulan hipotez testleri sonucunda ise, yeşil nesil restoran uygulamaları ile yaş, cinsiyet ve eğitim seviyesi arasında anlamlı farklılıklar saptanmıştır. Ayrıca, analiz sonucunda, müşteri memnuniyeti ile demografik değişkenlerden sadece eğitim seviyesi arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmiş olup; benzer şekilde davranışsal niyetle de eğitim seviyesi ve yaş değişkeni arasında anlamlı farklılıklar saptanmıştır. Çalışma, yeşil restoranlara ve araştırmacılara yönelik çeşitli öneriler sunularak sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the thesis study; to determine the effect of applications in green generation restaurants on customers' satisfaction and behavioral intentions. Data of the research, which was designed in relational scanning model and descriptive type, were collected face to face with convenience sampling method from customers who visited 3 green generation restaurants operating in İstanbul between Fabruary and March 2022. During the data collection process, 400 questionnairess were reached. After the multiple sling analysis, 24 questionnaires were excluded from the data set and the analyzes were carried out on 376 questionnaires. In addition to descriptive statistics, analysis techniques such as t-test, ANOVA, confirmatory factor analysis and regression analysis were used in the analyses. As a result of the analysis, the dimensions of green generation restaurant applications;“energy efficiency”,“sustainable structure and material”,“water saving and waste management”and“disposables”determined as. It has been determined that the customer satisfaction and behavioral intention variable consists of one dimension. In regression analysis; It has been determined that“energy efficiency”and“sustainable structure and materials”, which are green generation application dimensions, significantly affect both customer satisfaction and behavioral intention. At the same time, it is another important finding that emerged as a result of the study that customer satisfaction towards green restaurants also directly and significantly affects behavioral intention. As a result of the hypothesis tests established between green generation restaurant practices, customer satisfaction and behavioral intentions and demographic variables, significant differences were found between green generation restaurant practices and age, gender and education level. In addition, as a result of the analysis, a significant difference was found between customer satisfaction and demographic variables only education level from demographic variables; Similarly, significant differences were found between behavioral intention and education level and age variable. The study was concluded by presenting various suggestions for green restaurants and researchers.