Eğitim yönetiminde kadın olmak: Bir anlatı araştırması
Being a woman in educational administration: A narrative inquiry
  1. Tez No: 732633
  2. Yazar: BİNNUR ŞAMCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SİNCAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmada kadın okul yöneticilerinin yöneticilik süreçlerini ve bu süreçte yaşadıklarını ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Cevap aranan problem cümlesi“Kadın okul yöneticilerinin görevleri esnasında yaşadıkları zorluklar ve bu zorluklar karşısında ortaya koydukları çözüm yolları nelerdir?”olarak belirlenmiştir. Bu çalışma nitel araştırma yöntemlerinden anlatı araştırması deseninde yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubu 2021-2022 eğitim öğretim yılında Gaziantep ili Oğuzeli, Şahinbey ve Şehitkamil ilçelerindeki ilkokul, ortaokul ve lise kademelerinde çalışan 5 kadın okul yöneticisinden oluşmaktadır. Çalışma grubu kartopu örnekleme yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Çalışmada veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Veriler tematik analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırma bulguları kadın okul yöneticilerinin, yöneticilikleri sürecinde cinsiyetlerinden kaynaklı cinsiyet ayrımcılığı, dedikodu, önyargı, kıskançlık, sağlık sorunları vb. gibi çeşitli zorluklarla karşılaştıklarını göstermektedir. Araştırma sonucunda kadın okul yöneticilerinin farklı yöntemler kullanarak yaşadıkları zorlukları aştıkları görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to reveal the management processes of woman school administrators and their experiences in this process. The problem statement to search was determined as“What are the difficulties faced by woman school administrators during their duties and what are the solutions they put forward in the face of these difficulties?”. This study was carried out in the context of narrative inquiry, which is a type of qualitative research methods. The sampling of this study is composed of 5-woman school administrators working at primary, secondary and high school levels in the districts of Oğuzeli, Şahinbey and Şehitkamil in Gaziantep in the 2021-2022 academic year. The study group was determined using the snowball sampling method. A semi-structured interview form was used as a data collection tool in the study. The data were analyzed through thematic analysis method. Research findings show that woman school administrators face various difficulties such as gender discrimination, gossip, prejudice, jealousy, health problems etc. due to their gender in the process of their administration. As a result of the research, it is seen that woman school administrators overcome the difficulties they experience by using different methods.