Üniversite öğrencilerinin özgecilik ve algılanan sosyal destek düzeylerinin incelenmesi
An investigation of altruism and perceived social support levels in university students
  1. Tez No: 732636
  2. Yazar: ASENA CEBECİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE ŞINGIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmada üniversite öğrencilerinin algılanan sosyal destek düzeyleri ile özgecilik düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Ayrıca çalışmada algılanan sosyal destek toplam ve alt boyut puanlarının ve özgecilik toplam ve alt boyut puanlarının cinsiyet, sosyo-ekonomik düzey, sosyal sorumluluk projelerinde görev alma, kardeş sayısı ve burs alma değişkenlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığı da incelenmiştir. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 385'i kadın, 208'i erkek toplam 593 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ve Özgecilik Ölçeği kullanılmıştır. Analizler için SPSS 25.0 paket programından yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda üniversite öğrencilerinin algılanan sosyal destek düzeyleri ve özgecilik düzeyleri arasında pozitif yönde, düşük düzeyde bir ilişkinin olduğu bulunmuştur. Aynı zamanda Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği'nin alt boyutları ile Özgecilik Ölçeği toplam puanı arasında ve Özgecilik Ölçeği'nin alt boyutları ile Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği toplam puanı arasında pozitif yönde, düşük düzeyde bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Cinsiyete göre üniversite öğrencilerinin algılanan sosyal destek toplam ve alt boyut puanlarında anlamlı bir farklılık bulunmazken, özgecilik toplam ve alt boyut puanlarında anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür. Burs alma durumuna göre üniversite öğrencilerinin özgecilik ve algılanan sosyal destek toplam ve alt boyut puanları anlamlı şekilde farklılaşmamıştır. Sosyal sorumluluk projelerinde görev alma durumuna göre üniversite öğrencilerinin algılanan sosyal destek toplam ve alt boyut puanlarının anlamlı şekilde farklılaşmadığı, özgecilik toplam ve alt boyut puanlarının ise anlamlı şekilde farklılaştığı bulunmuştur. Sosyo-ekonomik düzeye göre özgeciliğin maddi yardım alt boyutunun ve algılanan sosyal destek toplam puanı ile tüm alt boyutlarının anlamlı şekilde farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır. Kardeş sayısına göre üniversite öğrencilerinin algılanan sosyal destek toplam ve alt boyut puanlarında anlamlı bir farklılık bulunmazken, özgeciliğin fiziksel güce dayalı yardım, yaşlı/hastalara yardım, travmatik durumlarda yardım alt boyutlarında anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür. Çoklu doğrusal regresyon analizi sonuçlarına göre aile desteği, arkadaş desteği ve özel desteğin özgeciliğin anlamlı bir yordayıcısı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between university students' perceived social support levels and altruism levels was examined. In addition, in the study, it was examined whether the total and sub-dimension scores of perceived social support and total and sub-dimension scores of altruism differ according to the variables of gender, socio-economic level, participation in social responsibility projects, number of siblings and getting a scholarships. In the research, relational screening model was used. The study group of the research consists of a total of 593 university students, 385 women and 208 men. 'Personal Information Form', 'Multidimensional Scale of Perceived Social Support' and 'Altruism Scale' were used to collect data. SPSS 25.0 package program was used for analysis. As a result of the research, it was found that there is a positive and low level relationship between the perceived social support levels and altruism levels of university students. In addition, it was found that there is a positive and low level of relationship between the sub-dimensions of the Multidimensional Scale of Perceived Social Support and the total score of the Altruism Scale, and between the sub-dimensions of the Altruism Scale and the total score of the Multidimensional Scale of Perceived Social Support. While there was no significant difference in perceived social support total and subdimension scores of university students according to gender, there was a significant difference in total and subdimension scores of altruism. It was found that university students' altruism and perceived social support total and subdimension scores did not differ significantly according to their scholarship status. It was found that the perceived social support total and subdimension scores of university students did not differ significantly according to the status of taking part in social responsibility projects, while the total and sub-dimension scores of altruism differed significantly. It was found that the financial aid subdimension of altruism and the total score of perceived social support and all sub-dimensions of altruism differed significantly according to socioeconomic level. There was no significant difference in perceived social support total and sub-dimension scores of university students according to the number of siblings. It was found that there was a significant difference in the sub-dimensions of altruism based on physical strength, helping the elderly/patients, and helping in traumatic situations, according to the number of siblings. According to the results of multiple linear regression analysis, family support, friend support and special support were found to be a significant predictor of altruism.