Yabancı dil olarak Türkçe öğrenenlerin konuşma stratejilerini kullanma sıklıklarının cinsiyet yaş ve dil düzeyi açısından incelenmesi
Exploring frequency of speaking strategies usage by learners of Turkish as a foreign language in terms of gender age and language level
- Tez No: 732642
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın amacı, yabancı dil olarak Türkçe öğrenen öğrencilerin konuşma stratejilerini kullanma sıklıklarının cinsiyet, yaş ve dil düzeyi değişkenleri açısından incelenmesidir. Çalışma, Türkiye'deki çeşitli üniversitelerin Türkçe öğretim merkezlerinde yabancı dil olarak Türkçe öğrenen 204 öğrenci ile yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak konuşma stratejileri sormacası ve kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler istatistik paket programına aktarılmış ve çözümlemeler yapılmıştır. Çalışmada konuşma stratejileri bilişsel, belleksel, duyuşsal, üstbilişsel, dengeleme ve iletişimsel konuşma stratejileri olarak altı ulama ayrılmıştır. Elde edilen bulgular yabancı dil olarak Türkçe öğrenen öğrencilerin konuşma stratejilerini sık sık kullandığını göstermektedir. Katılımcılar, en çok üstbilişsel konuşma stratejilerini en az iletişimsel konuşma stratejilerini kullanmıştır. Katılımcıların konuşma stratejilerini kullanma sıklıklarının cinsiyet ve yaş değişkenlerine göre anlamlı fark gösterdiği bulunmuştur. Bilişsel ve iletişimsel konuşma stratejilerinin kullanılmasında kadın öğrencilerden yana anlamlı farkın olduğu saptanmıştır. Öğrencilerin konuşma stratejilerini kullanımları yaş değişkeni açısından 18-21, 22-25 ve 26 ve üstü olarak üç ulama ayrılmıştır. Yaşları 18-21 ile 22-25 olan katılımcılar iletişimsel konuşma stratejilerini sık sık kullanırken, 26 ve üstü yaş ulamındaki öğrenciler iletişimsel konuşma stratejilerini ara sıra kullanmaktadır. A1, A2, B1, B2, C1 ve C2 düzeyinde olan katılımcılar belleksel, duyuşsal, üstbilişsel ve dengeleme konuşma stratejilerini sık sık kullanmaktadır. Diğer yandan C1 ve C2 düzeyinde olan katılımcıların iletişimsel konuşma stratejilerini ara sıra kullandıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the frequency of using speaking strategies of students learning Turkish as a foreign language in terms of gender, age and language level variables. This study was conducted with 204 students learning Turkish as a foreign language at the Turkish teaching centers of various universities in Turkey. Speaking strategies questionnaire and personal information form were used as data collection tools. The obtained data were transferred to the statistical package program and analyzed. In the study, speaking strategies were divided into six categories as cognitive, memory, affective, metacognitive, balancing and communicative speaking strategies. The findings show that students learning Turkish as a foreign language frequently use speaking strategies. Participants used metacognitive speaking strategies the most and communicative speaking strategies the least. It was found that the frequency of using speaking strategies of the participants differed significantly according to the variables of gender and age. It was determined that there was a significant difference in the use of cognitive and communicative speaking strategies in favor of female students. The use of speaking strategies by the students was divided into three categories as 18-21, 22-25 and 26 and over in terms of age variable. Participants aged between 18-21 and 22-25 use communicative speaking strategies frequently, while students aged 26 and over use communicative speaking strategies occasionally. Participants at A1, A2, B1, B2, C1 and C2 levels frequently use memory, affective, metacognitive and balancing speaking strategies. On the other hand, it was determined that the participants at C1 and C2 levels occasionally used communicative speaking strategies.