Ortaokul öğrencilerinin okuma tutum ve alışkanlıklarıyla Türkçe, matematik ve fen bilimleri dersi akademik başarıları arasındaki ilişki
The relationship between secondary school students' reading attitudes and habits with academic success in Turkish, mathematics and science courses
- Tez No: 732653
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT SEVER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
Bu araştırma, ortaokul öğrencilerinin okuma tutum ve alışkanlıklarıyla Türkçe, matematik ve fen bilimleri dersi akademik başarıları arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamıştır. Çalışmanın araştırma grubunu, 2020-2021 eğitim öğretim yılında Adıyaman merkez ilçesindeki 8 ortaokulda öğrenim gören 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencileri (n=691) ve bu öğrencilerin Türkçe, matematik ve fen bilimleri dersi öğretmenleri (n=15) oluşturmaktadır. Öğrencilerden görüşme yoluyla toplanan verilerin örneklem grubunu ise nicel verilerin toplandığı 691 öğrenci arasından maksimum çeşitlilik örnekleme yöntemiyle belirlenen 20 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada, karma yöntem desenlerinden yakınsayan paralel karma yöntem deseni kullanılmıştır. Araştırmanın nicel verileri, SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 25.0 programı kullanılarak çözümlenmiş; nitel verileri ise MAXQDA 2020 programı kullanılarak tematik çözümleme ve içerik çözümleme yöntemleri çerçevesinde incelenmiştir. Araştırmanın sonuçlarında, ortaokul öğrencilerinin Türkçe, matematik ve fen bilimleri dersindeki akademik başarılarıyla okuma alışkanlıkları arasında istatistiksel olarak anlamlı; okumaya yönelik tutumları arasında da istatistiksel olarak anlamlı, olumlu ve çok düşük düzeyde bir ilişkinin olduğu görülmüştür. Öğrencilerin okuma tutum ve alışkanlıklarıyla sınıf düzeyleri, evlerinde bilgisayar bağlantısı bulunup bulunmaması ve ders kitapları dışında kitaplar almak için bütçe ayrılıp ayrılmaması durumları; Türkçe, matematik ve fen bilimleri dersi akademik başarılarıyla da cinsiyetleri, anne ve babalarının öğrenim durumları, genellikle okudukları metin türleri ve ailelerinin aylık gelir düzeyleri arasında istatistiksel olarak ilişkinin bulunduğu belirlenmiştir. Öğrencilerle yapılan görüşmelerde, öğrencilerin çoğunluğunun üst düzey okur grubunda bulundukları ve okumanın akademik başarılarına katkı sağladığını; öğretmenlerle yapılan görüşmelerde ise öğretmenlerin okuma alışkanlığı olan öğrencilerin ders başarılarının yüksek olduğunu; ders başarısı yüksek öğrencilerin de okumayı sevdiğini düşündükleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aimed to examine the relationship between the reading attitudes and habits of secondary school students and their academic success in Turkish, mathematics and science courses. The research group of the study consists of 5th, 6th, 7th and 8th grade students (n=691) studying in 8 secondary schools in the central district of Adıyaman in the 2020-2021 academic year and the Turkish, mathematics and science lesson teachers of these students (n=15). The sample group of the data collected from the students through interviews consists of 20 students determined by the maximum diversity sampling method among 691 students from whom quantitative data were collected. In the research, the convergent parallel mixed method design, which is one of the mixed method designs was used. The quantitative data of the research were analyzed using SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 25.0 program; the qualitative data were examined within the framework of thematic analysis and content analysis methods using the MAXQDA 2020 program. As a result of the research, there was a statistically significant relationship between the academic achievements of secondary school students in Turkish, mathematics and science courses and their reading habits; it was also seen that there was a statistically significant, positive and very low level relationship between attitudes towards reading. Students' reading attitudes and habits, grade levels, whether they have a computer connection at home and whether a budget is allocated to buy books other than textbooks; it has been determined that there is a statistical relationship between academic achievement in Turkish, mathematics and science courses and their gender, educational status of their parents, the types of texts they generally read, and their families' monthly income levels. In the interviews with the students, it was stated that the majority of the students were in the high-level reader group and that reading contributed to their academic success; in the interviews with the teachers, it was stated that the success of the students who have reading habits is high; it was concluded that students with high academic success also think that they like to read.