Çatalağaç Köyü (Doğankent-Giresun) Zn-Cu cevherleşmesinin jeoloji, mineraloji ve parajenezinin incelenmesi
Investigation of geology, mineralogy and paragenesis of çatalagac village (Dogankent-Giresun) Zn-Cu mineralization
- Tez No: 916022
- Danışmanlar: PROF. DR. ENVER AKARYALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
İnceleme alanı, Doğu Pontid Orojenik Kuşağının kuzey zonunda, Giresun ilinin Doğankent ilçesine bağlı Çatalağaç köyü sınırlarında yer almaktadır. Giresun G41-b3 ve G42-a4 paftalarını kapsayan bu bölgedeki cevherleşme, Üst Kretase yaşlı Kızılkaya Formasyonu'na ait dasidik kayaçlar, piroklastikler ve kireçtaşları içinde yer almaktadır. Sahada bulunan galerilerde yapılan gözlem ve tespitlerde epidot-garnet ve bunlara eşlik eden pirit minerallerinden oluşan bantlı yapının yanı sıra ağsal ve stokvork şeklinde cevherleşmeler gözlenmiştir. Maden sahasında yapılan çalışmalarda, galeri çevresinde limonitleşme ve hematitleşme başta olmak üzere, kloritleşme, epidotlaşma ve silisleşme gibi alterasyon türleri saptanmıştır. Cevher mikroskobu çalışmalarına bağlı oalrak cevherleşmenin parajenezini pirit, kalkopirit, sfalerit, manyetit ve hematit oluşturmaktadır. Cevherleşmenin iki farklı evrede farklı sıcaklıklarda oluştuğu, granat ve epidot minerallerinin, cevherleşme öncesi yüksek sıcaklık ortamında oluştuğu, hematit, limonit ve kalsit minerallerinin mineralizasyon sonrası oluştuğu belirlenmiştir. İki farklı evrede gelişen cevherleşmede, ornatım, kapanım, ayrılım ve kataklastik dokuları gözlemlenmiştir. Cevher mikroskobisi çalışmaları sonucu ortaya konulan parajenez-süksesyon verileri, dokusal özellikler, alterasyon türleriyle birlikte değerlendirildiğinde, Çatalağaç cevherleşmesinin, bölgedeki diğer cevherleşmelerle benzer özellikler taşıdığı, cevherleşmenin Harşit Granitoyidi'nin oluşturduğu hidrotermal eriyiklerin fay, kırık ve çatlaklar boyunca dasit ve piroklastik kayalar içine yerleşmesiyle oluşan hidrotermal kökenli bir yatak olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study area is located in the northern zone of the Eastern Pontide Orogenic Belt, around the Çatalağaç village of Doğankent district of Giresun province. The mineralization in the Giresun G41-b3 and G42-a4 sheets occurred within dacite, pyroclastic and limestone from the Upper Cretaceous Kızılkaya Formation. In the observations and determinations made in the galleries in the study area, banded structures consisting of epidote-garnet and accompanying pyrite minerals, as well as stockwork mineralizations were observed. Alteration types such as limonitization and hematitization, as well as chloritization, epidotization, and silicification, have been identified around the gallery. Based on ore microscope studies, the paragenesis of the mineralization consists of pyrite, chalcopyrite, sphalerite, magnetite and hematite. It was determined that mineralization occurred in two different phases at different temperatures, garnet and epidote minerals formed in a high-temperature environment before mineralization, and hematite, limonite, and calcite minerals formed after mineralization. The main textural types observed in the mineralization that develop in two different phases are replacement, separation, inclusion, and cataclastic. Evaluating the paragenesis-succession data and textural features obtained from ore microscopy studies and alteration types revealed that the Çatalağaç mineralization has similar characteristics to other mineralization types in the region. In addition, it was concluded that the mineralization is a hydrothermal type of deposit formed by the emplacement of hydrothermal melts formed by the Harşit Granitoid into dacit and pyroclastic rocks along faults and fractures.