Sosyal medya reklamlarının meta fetişizmi ve tüketim toplumu üzerine etkisi
The impact of social media ads on the commodity fetishism and consumer society
- Tez No: 732791
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL İBRAHİM KIZILKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Siyasal Bilimler, İşletme, Advertising, Political Science, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Teknolojik gelişmeler, değişen tüketim araçları ve tüketim ortamları gibi etmenler sonucu tüketim toplumunda sürekli değişim yaşanmaktadır. Üreten toplumdan tüketen topluma geçiş ile ihtiyaca yönelik üretilen ürünlerin yerini metalar almıştır. Toplumda tüketimin yalnızca ihtiyaca yönelik olmaması ve bu çalışmanın asıl konusu olan ürünlerin kullanım değerine göre değil değişim değerine göre gerçekleşmesi meta fetişizmi olgusunu ortaya çıkarmaktadır. Kapitalist sistemde bireylerin zihninde bu olgunun oluşturulduğu birçok ortam ve yöntem bulunmaktadır. Günümüzde birçok kişi ve kurum tarafından kullanılan sosyal medya da bu ortamlardan biri olan online ağdır. O nedenle bu çalışma sosyal medya reklamlarının meta fetişizmi ve tüketim toplumuna etkisini ölçmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma, sosyal medya reklamlarının meta fetişizmi ve tüketim toplumu üzerine etkileri nelerdir? ve sosyal medya reklamları toplumundaki tüketimle ilgili hangi faktörleri etkilemektedir? sorularına cevap aramaktadır. Bu bağlamda yapılan anket ve elde edilen veriler doğrultusunda sosyal medya reklamları ile bireylerin ihtiyaç dışı tüketim ve satın alma istekleri arasında anlamlı bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
There is a constant change in the consumption society as a result of certain factors, such as technological developments, changing consumption tools, and consumption environments. With the transition from the producing society to the consuming society, commodities have replaced the products produced for the needs. The phenomenon of commodity fetishism has emerged with the fact that the consumption in the society is not only based on needs, but also based on the exchange value instead of the use value. In the capitalist system, this phenomenon is created in the minds of individuals through many environments and methods. Social media, which is used by many people and institutions today, is one of these environments. Therefore, this study aims to measure the effect of social media advertisements on commodity fetishism and consumer society. This study seeks answers to the following questions: What are the effects of social media advertisements on commodity fetishism and consumer society? Which factors do social media advertisements affect regarding consumption in the society? In line with the survey and the data obtained, it has been revealed that there is a significant relationship between social media advertisements and individuals' unnecessary consumption and purchasing desires.