Bir referans grubu olarak sosyal medya fenomenlerinin marka imajı üzerindeki etkisi
The effect of social media influencers on brand image as a reference group
- Tez No: 732830
- Danışmanlar: PROF. DR. KAHRAMAN ÇATI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Gelişen teknoloji ve internetin yaygın kullanımı ile birlikte iletişim araçları değişiklik göstermeye başlamıştır. Markalar geleneksel iletişim araçları yerine aktif iletişimin sağlandığı sosyal medya platformlarına dahil olmakta ve bu süreç fenomen kavramını da beraberinde getirmektedir. Bu çalışma yeni nesil bir referans grubu olan sosyal medya fenomenlerinin marka imajını etkileyip etkilemediğini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Fenomen algı boyutlarından hangilerinin bu etkide söz sahibi olduğu incelenecektir. Ayrıca katılımcıların yaş, cinsiyet ve eğitim gibi demografik değişkenlerine bağlı olarak sosyal medya fenomenlerinden etkilenme düzeyleri ve marka imaj algılarının farklılık gösterip göstermediği belirlenecektir. Araştırma amacına ulaşabilmek için nicel araştırma yöntemi tercih edilmiştir. Araştırmada veri toplamak için online anket tekniğinden yararlanılarak 354 katılımcıya ulaşılmıştır. Araştırmanın sonunda sosyal medya fenomenlerinin algılanmaları ile ilgili çekicilik, uzmanlık, güvenirlik boyutları ile fenomene yönelik tutum ve fenomen marka uyumunun marka imajı üzerinde etkisinin olduğu saptanmıştır. Katılımcıların yaş, cinsiyet, eğitim seviyelerinin sosyal medya fenomeninden etkilenmede anlamlı bir farklılık gösterdiği, gelir durumları ve sosyal medyada geçirilen sürenin sosyal medya fenomeninden etkilenmede anlamlı bir farklılık göstermediği belirlenmiştir. Ayrıca marka imajı algısı katılımcıların eğitim seviyesi ve cinsiyetlerine göre anlamlı bir farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The communication instruments have begun to change with developing technology and common usage of internet. Marks, are included in social media platforms where active communications is provided instead of traditional communication instruments and this process bring the phenomenon concept with it. This study aims to reveal whether the influencers, who are the new generation reference group, affect the brand image. In this study, which of the phenomena perception dimensions have a say in this effect is going to be analyzed. Moreover, as to whether the factors as age, gender and education of the participants are effective to be influenced from social media influencers will be surveyed. In order to reach the research purpose, quantitative research method was preferred. For this study, 354 participants were reached by conducting an online survey technique to collect data. At the end of the research, it was determined that the attractiveness, expertise, reliability dimensions of the perception of social media phenomena, the attitude towards the phenomenon and the harmony with brand of the phenomenon have an effect on the brand image. It was determined that the age, gender, education level of the participants showed a significant difference in being affected by the social media phenomenon, while their income status and the time spent on social media did not show a significant difference in being affected by the social media phenomenon. Moreover, the perception of brand image shows a significant difference according to the education level and gender of the participants.