Çeşitli Fe2O3-ZnO-bentonit nanoyapıların sentezi, karakterizasyonu ve fotokatalitik uygulamaları
Synthesis, characterization and photocatalytic applications of various Fe2O3-ZnO-bentonite nanostructures
  1. Tez No: 732876
  2. Yazar: TUNCAY ÖDEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ÇAĞLAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ EDA KELEŞ GÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, ZnO/Fe2O3 nanokompozitlerinin görünür ışık altında fotokatalitik performansını arttırmak için bentonit yüzeyine ZnO/Fe2O3 nanoparçacıkların dekore edilmesiyle Bentonit/ZnO/Fe2O3 nanokompoziti hazırlandı. Hazırlanan ZnO/Fe2O3 ve Bentonit/ZnO/Fe2O3 nanokompoziti toz X-ışını kırınımı (XRD), Fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopisi (FTIR), taramalı elektron mikroskobu ve enerji dağılımlı X-ışını (SEM-EDX) analizleriyle karakterize edildi. Fotokataliz işleminde en uygun koşulu belirlemek için katalizör miktarı, başlangıç boya konsantrasyonu ve süre gibi parametrelerin RhB'nin foto bozunması üzerindeki etkisi araştırıldı. Görünür bölge ışıması altında en uygun şartlar 5 mgL-1 başlangıç boya konsantrasyonu ve 50 mgL-1 katalizör miktarı olarak belirlendi. Bu şartlar altında RhB'nin fotokatalitik bozunma verimleri 90 dakika sonunda ZnO/Fe2O3 ve Bentonit/ZnO/Fe2O3 nanokompozitleri için sırasıyla %79,4 ve %100 olarak elde edildi. Bozunma kinetiğinin yalancı birinci dereceden kinetikle uyumlu olduğu görüldü. ZnO/Fe2O3 ve Bentonit/ZnO/Fe2O3 nanokompozitinin fotokatalitik bozunmasından sorumlu reaktif türlerin katkısını belirlemek için radikal temizleme deneyleri yapıldı ve olası bir mekanizma önerildi.
Özet (Çeviri)
In this study, Bentonite/ZnO/Fe2O3 nanocomposite was prepared by decorating ZnO/Fe2O3 nanoparticles on the bentonite surface to improve the photocatalytic performance of ZnO/Fe2O3 nanocomposites under visible light irradiation. Prepared ZnO/Fe2O3 and Bentonite/ZnO/Fe2O3 nanocomposites were characterized by powder X-ray diffraction (XRD), Fourier transform infrared spectroscopy (FTIR), scanning electron microscope and energy dispersive X-ray (SEM-EDX) analysis. In order to determine optimal conditions in the photocatalysis process, the effect of parameters such as catalyst amount, initial dye concentration and time on the photodegradation of RhB was investigated. Optimal conditions were determined as 5 mgL-1 initial dye concentration and 50 mgL-1 catalyst amount under visible irradiation. Under these conditions, the photocatalytic degradation efficiencies of RhB over ZnO/Fe2O3 and Bentonite/ZnO/Fe2O3 nanocomposites were obtained as 79.4% and 100%, respectively, at 90 minutes. The degradation kinetics were found to be compatible with pseudo-first-order kinetics. In order to determine the contribution of reactive species responsible for the photocatalytic degradation of ZnO/Fe2O3 and Bentonite/ZnO/Fe2O3 nanocomposites, radical scavenging experiments were performed and a possible mechanism was proposed.