Robotik cerrahi müdahaleden doğan hukuki sorumluluk
Civil liability arising from robotic surgical interventions
- Tez No: 732879
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AGAH KÜRŞAT KARAUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Robotik cerrahi müdahalelerden doğan sorumluluk kavramı günümüzde büyük önem kazanmıştır. Zira hem hukuk hem de tıp bilimi büyük bir değişim ve gelişim içerisindedir. Bu noktada cerrahi girişimler de yeni uygulamalar kazanmıştır. Yeni uygulamalar ise bir takım değişiklikler getirmiştir. Meydana gelen bu değişiklikler, hem hukuk hem tıp alanını ilgilendirir durumdadır. Bu çalışmanın amacı, robotik cerrahi uygulamalar neticesinde meydana gelebilecek durumları incelemek ve hukuki tahlilini gerçekleştirmektir. Çalışmanın ilk bölümünde konuyla ilgisi olan kavramlar açıklanarak, çeşitli unsurlara değinilmiştir. Bu kavramlar, hem tıp hem hukuk hem de robotik ile alakalı kavramlardır. Bu kavramlara ve unsurlara değinilmesi ile, konunun daha iyi anlaşılması amaçlanmıştır. Robotik cerrahi sistemin esasında bir cerrahi müdahale yöntemi olması sebebiyle tıbbi müdahale kavramı ve unsurları detaylı şekilde işlenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde robotların sağlık sektöründeki yeri ve robotik cerrahi uygulamalara yer verilmiştir. Robotların sağlık sektöründe nasıl bir rol oynadıkları incelenmiş, robotik cerrahi uygulamaların olumlu ve olumsuz yönlerine değinilmiştir. Üçüncü bölümde ise robotik cerrahi müdahaleden doğabilecek hukuki sorumluluk incelenmiştir. Kimlere hangi tip sorumlulukların, hangi şartların varlığı halinde yüklenebileceği işlenmiştir. Akdi sorumluluk, akit dışı sorumluluk, haksız fiil sorumluluğu, zamanaşımı gibi kavramların unsurları ve koşulları açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of ''Liability arising from robotic surgical interventions'' has gained great importance today. Because both law and medical science are in a great change and development. At this point, surgical interventions have gained new applications. And new applications brought some changes. These changes are of interest to both law and medicine. The aim of this study is to examine the situations that may occur as a result of robotic surgical applications and to perform the legal analysis. In the first part of the study, the concepts related to the subject are explained and various elements are mentioned. These concepts are related to both medicine and law. Through mentioning these concepts and elements, it is aimed to better understand the subject. Since robotic surgery system is essentially a method of surgical intervention, the concept of medical intervention and its elements are discussed in detail. In the second part of the study, the place of robots in the health sector and robotic surgery applications are given. The role of robots in the health sector has been examined, and the positive and negative aspects of robotic surgery applications have been mentioned. In the third chapter, the legal liability that may arise from the robotic surgical intervention is examined. It has been processed to whom, what type of responsibilities and under what conditions can be assigned. Elements and conditions of concepts such as contractual liability, non-contractual liability, tort liability, statute of limitations are explained.