Irak bankası kredi risk yönetimi performanslarının deneysel analizi
Experimental analysis of performance for credit risk management among the Iraqi bank
  1. Tez No: 732888
  2. Yazar: ABDULQUDOOS ABDULLAH OUDAH OUDAH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AVNİ AYKUTALP AKDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı, kredi riski yönetiminin Irak bankalarının finansal performansı üzerindeki etkisini araştırmaktır. Araştırma sınırları, Irak'taki tüm ticari banka çalışanlarını kapsamaktadır. Araştırmacı, örneklem oluşturmak için bankaların risk ve iç denetim bölümünde çalışan personeller arasından rastgele kişiler seçmiştir. Ticari banka çalışanlarına toplamda (400) anket dağıtılmıştır. (387) anket yanıtlanmıştır ve analiz için geçerli olan anket sayısına (374) ulaşılmıştır. Bu çalışmada, kredi riski yönetiminin Irak'taki ticari bankaların performansı üzerinde istatistiksel olarak %95 önem düzeyinde anlamlı bir etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Kontrol ortamı, risk değerlendirmesi, kontrol faaliyetleri, bilgi ve iletişim, sürekli gözlem gibi unsurlar Irak'taki ticari bankaların performansı üzerinde istatistiksel olarak %95 önem düzeyinde anlamlı bir etkiye sahiptir. Kredi riski yönetiminin Irak'taki ticari bankaların performansı üzerindeki etkisinde akademik uzmanlık, eğitim düzeyi, deneyim gibi özelliklerin istatistiksel olarak %95 önem düzeyinde anlamlı farklılıkları olmadığı görülmektedir. Çalışmada bazı tavsiyelerde bulunulmuştur. Yöneticiler, tahsili gecikmiş krediler, kredi ve avanslar konusunda dikkatli olmak zorundadır. Bu oranların bir sonucu olarak ortaya çıkan niceliksel likidite ilişkisi bankaların performansını ciddi şekilde etkilemektedir. Özellikle kredi alan birey krediyi kullanırken, kredinin verilmesinin etkin ve verimli gözetimi sağlanmalıdır ve bankalar, kredi verme politikalarını güçlendirmelidir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the impact of credit risk management on the financial performance of Iraqi banks. The research population included all employees of Iraqi commercial banks, while a random sample was chosen, so that the researcher relied on selecting the sample on the employees working in the risk and internal audit department, (400) questionnaires were distributed to employees in commercial banks in Iraq, (387) questionnaires were retrieved, and the number of valid questionnaires for analysis reached (374). This study found that there is statistically significant impact of credit risk management on bank performance in Iraqi commercial Bank at the level of importance of 95%, and there is statistically significant impact of (Control Environment, Risk Assessment, Control Activities, Information and Communication, Permanent Observation) on bank performance in Iraqi commercial Bank at the level of importance of 95%, and showed it that there are no statistically significant differences for the impact of credit risk management on bank performance in Iraqi commercial banks at the level of importance of 95% relating to the following attributes: (Academic Specialist, Education Level, Experience). The study recommended to the management has to use caution concerning nonperforming loans, loan and advances and liquidity quantitative relation as a result of these ratios are severely touching the performance of banks, and banks lending policies need to be strengthened through effective and efficient oversight and oversight of the granting of the facility, particularly while the borrower is using the facility