The role of the governess in the nineteenth-century literature
19. yüzyıl edebiyatında devletin rolü
- Tez No: 733002
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKÇEN KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma, mürebbiye kavramını ele alarak, 19. yüzyıl edebiyatı için olumlu ve olumsuz birçok farklı bakış açısını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu çalışma aynı zamanda 19. yüzyılın başlarında bir mürebbiyenin kendini beğenmiş ve hatta gaddar işverenlerin insafına kalmış olumsuz koşulların kurbanı olarak nasıl temsil edildiğini de gösterecektir. 19. yüzyılın ortalarında, sosyal ve ekonomik koşullardaki değişiklikler mürebbiyelerin yaşamlarını ve bunun doğal bir sonucu olarak mürebbiyenin kurguda tasvir edilme şeklini etkilemiştir. Agnes Grey adlı bu roman, didaktik bir roman olmamakla birlikte mürebbiyelerin sorunlarına feminist bir bakış açısı ile yaklaşarak Mürebbiyelerin yaşam koşullarındaki zorluklara değinmektedir. Brontë, kahramanın günlük yaşamını canlı ayrıntılarla betimlemiştir. Agnes Grey sürekli olarak onu çalıştıran hem erkeklerin hem de kadınların kibiriyle uğraşmak zorundadır. İçinde bulunduğu durumu bir hizmetçi ile soylu sınıfın bir üyesi arasında kalmış olarak düşünür. Bu karakter aracılığıyla Anne Brontë, İngiliz toplumunun aristokrat sınıfının en önemli özelliği olan zalimliği ve ahlaki boşluğu ortaya koymaktadır. Kurgudaki mürebbiye figürünün kökleri 18. yüzyılda okul hikayelerinde ve yerleşik mürebbiyenin yer aldığı romanlara kadar gitmesine rağmen, mürebbiyelerin öğrencilerle ilişkileri, yaşamları ve mücadeleleri ancak 19. yüzyılın başlarında romanlarda yerini almıştır. Agnes Grey, mürebbiyenin öğrencileri ile ilişkisini de ele alan romanların ilk örneklerinden biridir.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal many different positive and negative perspectives for 19th-century literature by addressing the notion of governess. This work will also show how a governess in the early 19th century was represented as a victim of adverse circumstances at the mercy of arrogant and even brutal employers. In the mid-19th century, changes in social and economic conditions affected the lives of governesses and, as a corollary, the way the governess was portrayed in fiction. Although this novel, Agnes Gray, is not a didactic novel, it deals with the difficulties of governesses' living conditions by approaching the problems of governesses from a feminist perspective. Brontë depicted the hero's daily life in vivid detail. Agnes Gray constantly has to deal with the arrogance of both the men and women who employ her. She thinks of her situation as being caught between a servant and a member of the nobility. Through this character, Anne Brontë reveals the cruelty and moral emptiness that are the hallmarks of the aristocratic class of English society. Although the roots of the governess figure in fiction go back to the 18th century school stories and the novels with the established governess, the relationships, lives and struggles of the governesses with the students only took place in the novels at the beginning of the 19th century. Agnes Gray is one of the first examples of novels that also deal with the relationship of the governess with her students.