A geocritical reading of Istanbul in the novels of Orhan Pamuk, Ahmet Ümit, and Jenny White
Orhan Pamuk, Ahmet Ümit ve Jenny White romanlarında, İstanbul'a jeokritik bir bakış
  1. Tez No: 733003
  2. Yazar: HASAN M. AMEEN M. ABDULRAHMAN AGH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMAN HASHEMIPOUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Comparative Literature, English Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
İstanbul kazandığı eşsiz kimliği ile, üç bin yılı aşkın tarihin ve katmanların eritildiği bir pota, Doğu ve Batı'nın buluştuğu fiziksel ve kültürel noktadır. Bu tez, ondokuzuncu ve yirminci yüzyıllar boyunca İstanbul'un kimliğinin doğasını incelemektedir. Aynı zamanda bu çalışma, İstanbul'daki ideolojik karmaşıklığı ve şehir sakinlerinin ideolojik algılarını nasıl şekillendiğini çözmeye çalışır. Ayrıca, beş duyuyu da devreye sokarak, İstanbul'un çok duyusal boyutlarını araştırmaktadır. Bu araştırmada kullanılan teorik yaklaşım, analiz yönteminde coğrafi ve mekânsal uygulamalara öncelik veren, nispeten, yeni bir yaklaşım olan Jeokritisizmdir. Jeokritisizm, Multifokalizasyon kavramını teşvik eder ve mekân analizinin tek bir kişinin veya tek bir kitabın görüşüyle sınırlandırılmaması gerektiği anlamına gelir. Bu nedenle, bu Jeokritik araştırmada, üç farklı yazar, yani Orhan Pamuk, Ahmet Ümit ve Jenny White'ın eserleri etraflıca inceleyerek, İstanbul'daki Tarihi Yarımada sakinlerinin muhafazakâr ve geleneksel olma eğilimindeyken, Yeni Şehir sakinlerinin laik ve Batılı olma eğiliminde olduğunu ortaya koymuştur. Her bir bölgenin ideolojisi, diğer bölge ile ilgili yanlış anlamaların ve varsayımların giderilmesine yardımcı olup ve böylece, her iki tarafın sakinleri, kendilerini zihinsel olarak ayıran soyut sınırları gidermek eğilimindedir. İnsanların sahte duvarları yıkması ve mekânsal bir birlik kurması gerekmekte olduğu etraflıca tartışılmıştır. Bu tez aynı zamanda, İstanbul'un kimliğinin son iki yüzyılda büyük ölçüde değiştiğini de ortaya koymuştur. İstanbul, şehrin gerçek kimliğini temsil etmeyen sınırdaki mekanlara doğru ilerlemektedir. Bu anlayış, İstanbul sakinlerine bir farkındalığın gereksimini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Istanbul is a melting pot of more than three thousand years and layers of history which gave the city a unique identity. It is the physical, as well as cultural, point where the East and the West meet. This thesis investigates the nature of Istanbul's identity over the course of the nineteenth and twentieth centuries. It also attempts to unravel the ideological complexity in Istanbul and how the ideology of Istanbul inhabitants shapes their sense of place. Furthermore, it explores the polysensorial dimensions of Istanbul by engaging all five senses. The theoretical approach used in this research is Geocriticism. It is a relatively new approach that prioritizes geographical and spatial practices in its method of analysis. Geocriticism promotes the concept of Multifocalization, meaning the analysis of space should not be restricted by the view of a single person or a single book. Therefore, the works of three different writers, Orhan Pamuk, Ahmet Ümit, and Jenny White, were examined thoroughly in this geocritical research. By looking into their works, this thesis has found that the inhabitants of the Historical Peninsula in Istanbul tend to be conservative and traditional while the inhabitants of New City tend to be secular and Westernized. The ideology of each part has helped develop misconceptions, and false assumptions regarding the other part, and thus the inhabitants of each side are apt to avoid crossing the intangible borders that mentally separate them. People need to demolish the fake walls and establish a spatial union. This thesis has also found that the identity of Istanbul has been drastically altered over the last two centuries. Istanbul is moving towards liminal spaces that do not represent the city's true identity. This requires a call for attention and raising awareness among its residents.