Class struggle in animal farm by George Orwell
George Orwell'den hayvan çiftliklerinde sınıf mücadelesi
  1. Tez No: 733005
  2. Yazar: MAJID ABDULRAHEEM ABDULLAH AL NAJAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERENDİZ ÖZBAYOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Araştırma çalışması, George Orwell'in Animal Farm'ndeki sınıf mücadelesi kavramına ışık tutuyor. Bu nedenle Animal Farm Orwell'in en iyi eserlerinden biridir ve romanda on dokuzuncu yüzyıl toplumundaki sınıf mücadelesi kavramı doğru bir şekilde analiz edilir. Bunun dışında Orwell, doğrudan işçi sınıfından insanların mücadelesini anlatmamış, hayvanların hayvan çiftliğinde verdiği mücadeleyi analiz etmiştir. Daha sonra çiftlik hayvanları çiftçilerden farklı sınırlamalar ve işkencelerle karşı karşıya kaldığı gibi, işçi sınıfı insanları da yönetici sınıflardan gelen aynı durumla yüzleşmek zorunda kaldı. Orwell'e göre, hayvanlar toprağı işlemek için aynı derecede önemlidir ve işçi sınıfı da toplumun durumunu dengelemek için önemlidir. Ayrıca, araştırma çalışmasında Orwell'in romanına göre on dokuzuncu yüzyıl toplumunda sınıf mücadelesine bakış açısı analiz edilmektedir. Öte yandan, araştırma çalışmasının özel amacı on dokuzuncu yüzyıl romanındaki sınıf mücadelesi kavramını analiz etmektir. Bu nedenle George Orwell'in Animal Farm romanı, sınıf mücadelesi kavramını temel alan en iyi romanlardan biri olduğu için sınıf mücadelesi kavramını analiz etmek için seçilmiştir. Bunun dışında araştırmacı, belirli araştırma çalışmasında sınıf mücadelesi kavramını anlamak ve analiz etmek için Marksizm teorisini kullanmıştır. Buna ek olarak, Marksizm teorisi de sınıf mücadelesi kavramına odaklanmıştır ve bu nedenle teori, araştırmacının romanın belirli değişkenlerini ve kavramını anlamasında etkili ve verimli olmuştur. Dolayısıyla seçilen kuramın belirli bir araştırma çalışmasına uygun olduğu söylenebilir. Ma.
Özet (Çeviri)
The research study sheds light on the concept of class struggle in Animal Farm by George Orwell. Therefore, Animal Farm is one of Orwell's finest works, and the concept of class struggle in the society of the twentieth century is analysed in the novel properly. Apart from that, Orwell did not directly describe the struggle of the working- class people but analysed the animals' struggle in Animal Farm. After that, the farm animals had to face different limitations and torture from the farmers. The working classes had to face the same situation as the people of the ruling classes. According to Orwell, the animals are equally important; better cultivation and the working class are also essential for balancing the state of society. Furthermore, the perspective of Orwell towards class struggle in the twentieth-century society, according to his novel, is analysed in the particular research study. On the other hand, the purpose of the particular research study is to analyse the concept of class struggle in the novel of the twentieth century. Therefore, the Animal farm novel by George Orwell is selected for analysing the concept of class struggle because this is one of the best novels based on the concept of class struggle. The researcher has also used the Marxist Theory to understand and analyse the concept of class struggle in the particular research study. In addition to that, the Marxist Theory is also focused on the concept of class struggle. Because of that, the theory was effective and efficient for the researcher to understand the variables and concepts of the specific novel. Thus, it can be said that the selected theory was appropriate for the particular research study.