The virtue and vice in Shakespeare's tragedies
Shakespeare'in trajedilerinde erdem ve zaaf
- Tez No: 733004
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. ERENDİZ ÖZBAYOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma Shakespeare'in trajedilerindeki gaddarlık kavramını Macbeth ve Othello dramaları aracılığıyla incelemektedir. Macbeth ve Othello psikanalitik teoriyi uygulamayı amaçlamaktadır, Ayrıca bu dramalar Othello karakterindeki kötü davranışlarının oluşumundaki karakterlere, durumlara, koşullara ve bunların yansımalarına ilişkin temel bir önermeyi tasvir eder, ilave olarak bu araştırma, bu oyunlarda hakim olan ana sorun olan ana karakterlerin davranışlarına hakim olan kötü davranışa önem vermektedir. Macbeth'deki birçok monolog sırasında Shakespeare onu insan niteliklerinin refleksif bir yorumuna dönüştürür ve insanlık durumunun karmaşıklığını tanımlar. Freud'un id, ego ve süperego gibi psikanalitik teorik unsurları, çalışma için değerli bir kaynak olabilir. Bununla birlikte, Macbeth'in öyküsünde Shakespeare, insan ruhunun amellerin ve kusurların yozlaşmasından hakikat ve bilgeliğin ışığına kadar verdiği mücadeleyi ortaya koyar; Shakespeare, kötü düşüncenin ve bilinçsiz ayartmaların güçsüz insanlara kötü işler yaptırır ve bu çalışma bu durumu kantılamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study explores the concept of vice in Shakespeare's Macbeth and Othello. It aims to apply theories of psychoanalysis to the plays. It argues that Othello portrays the characters, situations, circumstances and their repercussion in constructing the evil behavior of Othello's character. Furthermore, this research gives a special attention to the question of evil behavior that dominates the conduct of the major characters. Shakespeare changes several monologues in Macbeth into a reflective interpretation of human qualities and identifies the complexity of the human situation. This study will specifically draw on Freud's psychoanalytical model of the psyche, that is, id, ego and superego. In Macbeth, Shakespeare poses a tale of the conflict of the human soul out of the corruption of wrongdoings and vice into the light of truth and wisdom. Shakespeare utilises Macbeth to demonstrate that evil thoughts and unconscious lures make the person who lacks the strength of personality to do vicious deeds.