A comparative study of symbolism in F. Scott Fitzgerald's the Great Gatsby and Arther Miller's Death of a Salesman
F. Scott Fitzgerald'ın Büyük Gatsby ve Arthur Miller'in Bir Satıcının Ölümü'nde sembolizmin karşılaştırmalı bir çalışması
  1. Tez No: 733049
  2. Yazar: RAGHAD AMER MOHAMMED DARWASH
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. ALI MOHAMMADI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Fitzgerald'ın The Great Gatsby ve Arthur Miller'ın Death of a Salesman eserlerindeki sembolizm literatürde sıkça tartışılan konulardan biridir. Ancak Fitzgerald ve Miller'da sembolizm konusunu işleyen edebi eserlerin hiçbiri, sahip oldukları ortak sembolleri karşılaştırmaya çalışmamıştır. Bu konunun seçilmesinin üç nedeni vardır: Birincisi, son yirmi yılda sembolizm post-modern edebiyatın ayrılmaz bir parçası olarak kabul edildiğinden, sembolizm modernist çalışmalar ve yazarlar için bir fenomen olarak yüksek öneme sahip kabul edilmiştir. hem araştırmalarda hem de günlük yaşamda büyük bir varlığa sahiptir. İkincisi, Fitzgerald'ın The Great Gatsby'sindeki sembolleri iyi anlamak için Miller'ın Death of a Salesman'ı ve bunların içsel bağlantısı üzerinde durmak gerekir. Üçüncüsü, sembolik anlatıların derinliklerine inerken, bir düşünce yönü beni Fitzgerald'ın eserlerini okumaya götürdü, diğeri beni Miller'ın edebi eserlerini okumaya götürdü ve iki yönün yaratıcılığa yol açan harika bir sembolik eser oluşturduğu sonucuna vardım. edebiyattan çıkarılamayacak biçimci alem. Bu nedenle, bu yazıda, bu iki eseri bir arada tutan ortak sembolleri göstermeye meyilliyim. Bu nedenle, bu çalışma, bir edebi teori ve araç olarak sembolizmin daha iyi anlaşılmasına yeni anlayışlar getirerek, Fitzgerald ve Miller'ın ayrılığına ilişkin eski anlayışı yıkmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The symbolism in Fitzgerald's The Great Gatsby and Arthur Miller's Death of a Salesman is one of the topics that is frequently discussed in literature. However, none of the literary works that cover the topic of symbolism in Fitzgerald and Miller have tried to compare the shared symbols they have in common. The reason for the choice of this subject is threefold: firstly, since over the last twenty years symbolism has been considered as an inseparable segment of the post-modern literature, symbolism has been considered of high significance for the modernist studies and writers as a phenomenon that has a massive presence in both research and everyday life. Second, to understand the symbols in Fitzgerald's The Great Gatsby well one must elaborate on Miller's Death of a Salesman and their intrinsic connection. Thirdly, digging deep in symbolic narratives, one direction of thought took me to read Fitzgerald's works, the other took me to read Miller's literary works and I come up with one conclusion that the two directions build up a great symbolic works which leads to the creativity formalistic realm that cannot be rooted out of literature. Thus, in this paper, I am inclined to illustrate the shared symbols that hold these two works together. Therefore, this study seeks to subvert the old comprehension of the splitting Fitzgerald and Miller's by bringing new insights into a better understanding of symbolism as a literary theory and device.