The influence of urban morphology on neighborhood satisfaction: A cross-cultural study
Kent morfolojisinin mahalle memnuniyetine etkisi: Kültürler arası karşılaştırmalı çalışma
- Tez No: 733104
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU ÇUBUKÇU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
Mahalleler, şehirlerin temel birimleridir ve kişinin refah seviyesini doğrudan etkilerler. Bu nedenle, mahalle memnuniyeti yaşam kalitesi ve toplumsal memnuniyet ile yüksek oranda ilişkilidir. Literatürde 'insan-konut/komşu etkileşimi' daha çok barınma olarak ele alınmakta ve çoğunlukla ekonomik, fiziksel sağlık ve sosyal planlama perspektiflerinde tartışılmaktadır. Mevcut kentsel biçimlerin mahalle memnuniyeti üzerindeki etkisi nadiren araştırma konusu olmuştur. Bu çalışma, kent morfolojisi disiplini yaklaşımıyla mahallelerin mekansal özelliklerini araştırmayı ve farklı kentsel dokularda mahalle memnuniyetini karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Bu tezde, kentsel doku sınıflandırması için Fransız Rivierası Bölgesi ve İzmir Karşıyaka İlçesi olmak üzere iki çalışma alanına yeni bir nicel protokol Çoklu Doku Değerlendirmesi uygulanmıştır. Fransız Rivierası Bölgesi'ndeki mahalle memnuniyeti ulusal bir anketten elde edilmiştir. Karşıyaka'da tasarlanmış bir anket ile ölçülmüştür. Fransız Rivierası'nda dokuz, Karşıyaka'da sekiz kent dokusu bulunmuştur. Kent dokusunun mahalle memnuniyeti üzerinde önemli bir etkisi özellikle Karşıyaka örneğinde görülmektedir. Ancak, örneklem, lokasyon ve SES grupları kontrol edilerek azaltıldığında, istatistiksel bulgular bu kadar önemli bir etki göstermemektedir. Gelecekteki çalışmalarda, daha doğru sonuçlara ulaşmak için yer ve katılımcıların özellikleri kontrol edilerek anket uygulanmalıdır. Bu çalışmanın sonuçları, mahalle memnuniyetini ölçmeyi ve karşılaştırmayı sağlayan kapsamlı bir yöntemin oluşturulması ve mahalle memnuniyeti ile çeşitli kentsel dokular arasındaki ilişkinin incelenmesi açısından önemlidir. Ayrıca bu çalışmanın sonuçları, ileride kentsel planlama ve tasarım projelerine yön verme, emlak piyasasına ve çalışmalara katkı sağlama potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
Neighborhoods are fundamental units of cities and influence human well-being directly. Therefore, neighborhood satisfaction is highly related to life and community satisfaction. In literature, 'human-housing/neighborhood interaction' is mostly considered as sheltering and discussed mainly on economic, physical health and social planning perspectives. Influence of existing urban forms on neighborhood satisfaction has rarely been a topic of research. This study investigates spatial characteristics of neighborhoods with urban morphology approach and aims to compare neighborhood satisfaction in different urban fabrics. In this thesis, urban fabric classification is achieved through a new quantitative protocol Multiple Fabric Assessment in two study areas: French Riviera Region and Karşıyaka District in Izmir. Neighborhood satisfaction in French Riviera Region is gathered from a national survey. In Karşıyaka it is measured via a designed survey. In French Riviera nine, in Karşıyaka eight urban fabrics are found. An important influence of urban fabric on neighborhood satisfaction is observed especially in Karşıyaka case. However, when the sample is reduced by controlling location and SES groups, statistical findings failed to show such an important influence. In future studies, location and participants' characteristics should be controlled to achieve more accurate results. The results of this study are significant in building a comprehensive method which enables to measure and compare neighborhood satisfaction, and in inspecting the relationship between neighborhood satisfaction and diverse urban fabrics. Moreover, the results of this study have a potential to guide future urban planning and design projects, make contribution to real-estate market and studies.