VUCA ortamında çalışanların çevik liderlik becerilerine yönelik algıları: Bir saha araştırması ve ölçek geliştirme çalışması
Agile leadership skills perceptions of employees in VUCA environment: A field research and scale development study
  1. Tez No: 733185
  2. Yazar: YONCA BİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KOÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bilgi ve teknoloji alanındaki hızlı gelişmeler, değişen müşteri talepleri, çalışma koşulları, çalışan beklentileri, ekonomik dalgalanmalar, son dönemdeki pandemi ortamının getirdiği belirsizlikler gelecek dönemler için planlama ve öngörü yapmayı zorlaştırmaktadır. VUCA olarak ifade edilen bu ortamlarda yeni yönetsel yaklaşımlara evrilmeye ihtiyaç vardır. Bu yaklaşımlardan birisi çevik liderlik ve becerileri ile algılamasıdır. Bu araştırmada çevik liderlik becerisi algısını belirlemeye yönelik bir ölçme aracı geliştirmek amaçlanmıştır. VUCA algısının çevik liderlik becerisi algısı üzerindeki etkisi araştırılmış ve demografik özelliklere göre gruplar arasındaki farklılıklar incelenmiştir. Araştırma sonucunda çevik liderlik becerisi algısını belirlemeye yönelik geçerli ve güvenilir bir ölçek geliştirilmiştir. Değişkenlik algısının çevik liderlik becerisi algısı üzerinde pozitif etkisi bulunmuş; bu etkinin bekar çalışanlarda daha yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The rapid advances in technology and information, fluxional customer demands, work conditions, employee expectations, economic fluctuations, uncertainties brought by the pandemic environment recently make difficult to plan and predict for future periods. In these environments, in other words VUCA, it is necessary to evolve a new approaches. One of this approach is agile leadership, its skills and perception. In this study, it is aimed to develop a measurement tool for determining agile leadership skill perception. It is researched the effect of VUCA perception on agile leadership skill perception and examined differences between groups based on demographic characteristics. As a result a valid and reliable measurement tool is developed to determine agile leadership skill perception. It is found the positive effect of volatility perception on agile leadership skill perception, this effect is observed higher for single employees.