A research on the examination of VUCA perception in the furniture industry
Mobilya endüstrisindeki VUCA algısının incelenmesi üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 748107
  2. Yazar: BAYRAM ÖCAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Son yıllarda, özellikle COVID-19 pandemisi ile birlikte yeni iş ortamını tanımlamak için VUCA önemli bir terim haline gelmiştir. Dijitalleşme, küreselleşme, dünyadaki ekonomilerin birbirine bağımlılığı, Brexit gibi siyasi ve ekonomik istikrarsızlıklar, AB bölgesindeki mülteci krizi, lojistik sorunlar, pandemi sürecinde yaşanan küresel durgunluk, iş dünyasını VUCA ortamına dönüştürmüştür. Üreticilerin bu yeni dönemde ortaya çıkan zorlukların farkında olması, işlerini ve hatta kendilerini yeni koşullara uyarlaması gerekmektedir. Bu araştırmanın amacı, mobilya üretici firma çalışanlarının ve yöneticilerinin VUCA algılarının ortaya konulması; demografik özelliklere göre farklılıkların belirlenmesidir.
Özet (Çeviri)
In recent years, especially after the COVID-19 pandemic, VUCA has become an important term to describe the new business environment. Digitalization, globalization, interdependencies of economies in the world, political and economic instabilities like Brexit, refugee crisis in EU zone, logistic issues, global recession during the pandemic have converted the business world to a VUCA environment. The manufacturers have to be aware of new challenges and adapt their businesses and even themselves to new conditions. The main purpose of this study is to find out the VUCA perception of the employees of furniture manufacturer businesses.