Reestablishment of the medical network in north of Syria using maximal coverage approach
Tıbbi ağın çok amaçlı bir yaklaşımla yeniden kurulması
  1. Tez No: 733225
  2. Yazar: ŞEYME SAFADI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPTEKİN DURMUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Suriye savaşı dünyanın en trajik ve yıkıcı savaşlarından biri olarak Kabul ediliyor, sığınak bulmak ve güvenli bir yer bulmak için evlerinden ayrılmak zorunda kalan insan sayısı çok büyük ve yardım sağlama ihtiyacının dünya çapında duyurması ve toplanması önemli bir şeydir, ancak geçmiş yıllarda sağlanan bütün yardımlar tüm ihtiyacı karşılayamadı . Bu nedenle, bu tez, sınırlı sayıda tıbbi tesisleri ile maksimum nüfuse ulaşmak ve kapsamak bir model oluşturmak amacıyla matematiksel modelleme tekniğini uygulamak için gerçekleştirilmiştir. Model, GAMS optimizasyon paketi programı kullanılarak derlenmiş ve yürütülmüştür. Bu makalede, model verileri 11 eyaletin içindeki 1348 farklı topluluk popülasyonu kapsayacak şekilde yürütülmektedir. her bir talep noktasının yalnızca bir tesiste kapsandığı ve hizmet sağladığı 6 farklı hizmet göz önünde bulundurularak 115 tıbbi tesisin inşa edildiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Syrian crisis is considered as one of the most sever and worst wars in the history, the number of people who were forced to leave their home to find a shelter and seek for safe is huge and the worldwide recognition of the need to provide help is an important thing, but all provided help during the previous decay could not cover all the need. Therefore, this study was conducted in order to implement the mathematical modeling technique to generate a model to cover the maximum amount of population with limited number of medical facilities. The model was compiled and executed using the GAMS optimization package program. In this thesis, data for the model are conducted to cover population in 1348 different community and 11 district. 115 medical facilities are considered to be built taking in consideration their function where 6 different services. Each demand node is covered only once and the candidate locations of the facilities are determined by experts, its priority are determined using AHP methodology and Expert Choice 11.00 software is used to find the best ranking. Eventually, maps were built using ArcGIS 10.7 software to provide the best explanation of results.