Kronik hepatit B enfeksiyonu olan hastalarda karaciğer histolojik evrelemesi ile laboratuvar parametrelerinin tedavi kararının verilmesi açısından karşılaştırılması
Comparison of liver histological staging and laboratory parameters in terms of treatment decision in patients with chronic hepatitis B infection
- Tez No: 733258
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE İNCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enfeksiyon ve Klinik Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
AMAÇ: Kronik hepatit B (KHB) tanılı hastalarda karaciğer hasarının derecesini belirlemek tedavi yaklaşımı için temel basamaktır. Karaciğer biyopsisi fibrozisi değerlendirmede altın standarttır. Ancak invaziv ve pahalı olması, işlem sırasında komplikasyonların gelişebilmesi, yorumlayıcılar arası farklılıklar ve takipte tekrarlanabilirliğinin kısıtlı olması biyopsinin dezavantajlarıdır. Bu nedenle araştırmacılar son yıllarda biyopsi yerine kullanılabilecek noninvaziv testler üzerine yoğunlaşmıştır. Bu çalışmada KHB hastalarında fibrozis düzeyininin öngörülmesinde noninvaziv testlerin etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. GEREÇ-YÖNTEM: KHB tanısı alan, 01/01/2018-31/12/2021 tarihleri arasında İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Kliniğinde karaciğer biyopsisi yapılmış olan 281 hasta değerlendirmeye alındı. Demografik veriler ve laboratuvar değişkenleri retrospektif olarak hasta dosyalarından tarandı. Karaciğer fibrozisini değerlendirmek için ISHAK skorlama sistemine göre raporlanmış karaciğer biyopsisi kullanıldı. İstatiksel analiz SPSS 25.0 programı ile yapıldı. APRI, FIB-4 için sırasıyla 0,35 ve 0,87 cut off değerlerindeki tanısal performansları karşılaştırıldı ve duyarlılık ve özgüllük değerleri belirlendi. BULGULAR: Çalışmaya 281 hasta dahil edildi. Hastaların yaş ortalamaları 42,20±12,17 yıl idi, %61,6'sı (n=173) erkekti. HbeAg pozitif sayısı 21 (%8,3) idi. Tedavi öncesi biyopsi sonuçlarına göre ileri fibrozisi olan (F≥2) ve ileri fibrozisi olmayan(F
Özet (Çeviri)
Aim: Determining the degree of liver damage in Chronic Hepatitis B patients is the key step for the treatment approach. Liver biopsy is the gold standart test for evaluating fibrosis. However, disadvantages of biopsies include being invasive and expensive, risk of complications during procedure, differences between interpreters, and its limited chance of reproducibility during follow-ups. Thus, researchers recently have focused on noninvasive tests that can be used instead of biopsy. In this study, it is aimed to assess the effectiveness of noninvasive testing in predicting the extent of fibrosis in chronic hepatitis B patients. Materials and Methods: 281 patients who were diagnosed with CHB and underwent liver biopsy at the Infectious Diseases and Clinical Microbiology department of Istanbul Training and Research Hospital between 01/01/2018 and 31/12/2021 were evaluated. Demographic and laboratory variables were retrospectively scanned from patient files. To evaluate liver fibrosis, liver biopsies according to Ishak scoring system were used. Statistical analysis was done with SPSS 25.0 program. The diagnostic performances of APRI and FIB-4 with the cut-off values at 0,35 and 0,87, respectively, were compared and sensitivity and specificity values were determined. Results: In the study, 281 patients are included. The mean age of the patients was 42,20±12,17 years, while 61.6% of the patients (n=173) were male. The number of HbeAg positive patients was 21 (8.3%). Clinical and laboratory features of patients with advanced fibrosis (F≥2) and without advanced fibrosis (F