Skleroderma hastalarında malnutrisyon ve sarkopeni sıklığı
Frequency of malnutrition and sarcopenia in scleroderma patients
  1. Tez No: 733262
  2. Yazar: SÜMEYYE DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İBRAHİM HATEMİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Biz bu çalışmamızda skleroderma tanılı hastalarda malnutrisyon ve sarkopeni sıklığını, ilişkisini ve birlikteliğini saptamayı, bunlarla klinik özellikler ve hastalığa özgü faktörler arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlıyoruz. Gereç ve Yöntem: Skleroderma(SSk) hastalarının demografik ve klinik özellikleri kaydedildi. Boy ve kiloları ölçüldü. Tanita BC730 kullanılarak ölçülen biyoelektrik empedans analizi(BİA) ile antropometrik ölçümler kaydedildi. Buradan elde edilen ölçümler ile malnutrisyon ve sarkopeni tanısında kullanılan yağsız kitle indeksi(FFMI) ve iskelet kası indeksi(SMMI) değerleri hesaplandı. Malnutrisyon tanısında ESPEN/GLIM kriterleri kullanıldı. Hastaların kas kitlesini değerlendirmek için el dinamometresi kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya 49'u kadın olmak üzere 58 Skleroderma hastası dahil edildi. GLIM kriterlerine göre hastaların %33'ünde malnutrisyon saptandı. Malnütrisyonu olan gruptaki hastaların ortalama yaşı 41.7(±9.3), ortalama tanı yaşı 30.7(±8.9), ortalama hastalık süresi 11(±8.4) yıl idi.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study,we aimed to determine the frequency,association and coexistence of malnutrition and sarcopenia in patients with scleroderma,and to examine the relationship between clinical features and disease-specific factors. Materials and Methods: Demographic and clinical features of Scleroderma(SSc) patients were recorded. Anthropometric measurements were recorded with bioelectrical impedance analysis(BIA). The lean mass index(FFMI) and skeletal muscle index(SMMI) values used in the diagnosis of malnutrition and sarcopenia were calculated using the measurements obtained here. ESPEN/GLIM criteria were used in the diagnosis of malnutrition. A hand dynamometer was used to evaluate the muscle mass of the patients. Results: 58 Scleroderma patients,49 of whom were women,were included in the study. According to the GLIM criteria,33% of the patients were malnourished.