Trigliserid glukoz indeksi ve diyabetik retinopati ilişkisi
The relationship of trigliceride glucose index and diabetic retinopathy
  1. Tez No: 733261
  2. Yazar: MUHİTTİN DORUK TATLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
AMAÇ: Diyabet komplikasyonları;disglisemi ile indüklenen kronik metabolik bozuklukların sonuçları olarak karşımıza çıkar. Bununla birlikte insülin direnci ve B-hücre işlev bozukluğunun diyabetik retinopatinin gelişimindekiönemli risk faktörleri olduğuna dairçalışmalar mevcuttur. Trigliserit-Glukoz indeksinin, insulin direncini göstermede kolay ve güvenilir bir yöntem olarak kabul görmektedir. GünümüzdeTyG-indeksi ve makrovasküler komplikasyonların ilişkisiyle ilgili çalışmalar mevcut olup, amacımız mikrovasküler komplikasyonlardan olan DRP ile TyG-indeksinin ilişkisini sorgulamaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: ÇalışmamızOcak/2021 -Aralık/2021 arasında Fatih Sultan Mehmet E.A.H. İç Hastalıkları, Diyabet ve Endokrinoloji polikliniklerine müracaat etmiş;en az 1 yıldır Tip-2 DM tanılı350 hasta ile retrospektif olarak gerçekleştirildi. Hastalarla ilgili veriler dosyaları taranılarak elde edildi. Hastaların müracaat ettiği dönemde bakılmış açlık glukoz vetrigliserid değerleriileLn[açlık trigliserit(mg/dl) × açlık glukoz (mg/dl)/2] formülü kullanılarak trigliserit-glukoz indeksleri hesaplandı. Hastaların dosyalarında bulunan ve Göz Hastalıkları tarafından değerlendirilmiş olan ön-arka segment renkli resim çekimine göre DRP sınıflandırılması yapıldı.Çalışma hastaları 2 grupta değerlendirildi. Grup1'deDRP saptanmayan (kontrol grubu), grup 2'de ise DRP saptanan hastalar yer aldı (çalışma grubu). BULGULAR: Çalışmamızdaki hastaların yaş ortalamaları 55,98±9,28 olarak saptandı. Hastaların 158'i(%45,1) erkek ve 192'si(%54,9) kadın hastalardan oluştu. Çalışmaya dahil edilen 350 hastanın 88'inde(%25,14) DRP varken, 262'sinde(%74,86) DRP yoktu. Diyabetik retinopati bulunan ve bulunmayan hastaları karşılaştırdığımızda;DRP'siolan hastaların olmayanlara göre DM süresi (DRP(+):12,05±8,19 ; DRP(-):8,05±5,38: p:0,00) ve TyG-indeksleri (DRP(+):9,33±0.66 ; DRP(-):9,14±0,59 ; p:0,013) belirgin olarak yüksek iken; C-peptid seviyelerini(DRP(+):2,01±1,24 ; DRP(-):2,71±1,46 ;p:0,010)ise anlamlı derecede düşük bulduk. SONUÇ: TyG-indeksinin; diyabetik hastalarıDRP açısından düşük/yüksek risk gruplarına ayırarak,hastaların takiplerinde maliyet-etkinlik açısından faydasağlayacağı düşünülmektedir.Bunun dışında çalışmamızda; DRP gelişiminde en önemli etkenin uzun diyabet süresi olduğunu ve düşük C-peptid düzeylerinin DRP varlığıyla ilgili olduğunu gösteren bulgular elde ettik. TyG-indeksinin DRP veya diğer komplikasyonların habercisi olarak kullanılması için daha geniş populasyonlu ve ileri düzeyde çalışmaların yapılması önerilir. ANAHTAR KELİMELER: Tip 2 DiyabetesMellitus, Diyabetik Retinopati, Trigliserid Glukoz İndeksi, İnsulin Direnci
Özet (Çeviri)
AIM: Diabetes complications are considered as the result of chronic metabolic disorders induced by disglycemia. However, there are studies indicating that insulin resistance and B-cell dysfunction are important risk factors in the development of diabetic retinopathy.It is accepted that the triglyceride-glucose index is an easy and reliable indicator of insulin resistance. Currently, there are studies on the relationship between TyG-index and macrovascular complications, and our aim is to question the relationship between DRP, which is one of the microvascular complications, and TyG-index. MATERIALS AND METHODS: Our study applied to the Fatih Sultan Mehmet Training and Research Hospital Diabetes,Internal Medicineand Endocrinology polyclinics between January 2021 and December 2021; performed retrospectively with 350 patients diagnosed with Type-2 DM for at least 1 year.Data about the patients were obtained by scanning their files.The fasting glucose and triglyceride values measured at the time the patients applied, and the triglyceride-glucose indexes were calculated using the formula Ln[fasting triglyceride (mg/dl) × fasting glucose (mg/dl)/2].DRP classification was made according to the anterior-posterior segment color picture taken in the files of the patients and evaluated by Ophthalmology. Study patients were evaluated in 2 groups. Patients with no DRP detected in group 1 (control group) and patients with DRP in group 2 (study group). RESULTS: The mean age of the patients in our study was 55.98±9.28 years.Of the patients, 158 (45.1%) were male and 192 (54.9%) were female. While 88 (25.14%) of 350 patients included in the study had DRP, 262 (74.86%) did not have DRP. When we compare patients have or have not diabetic retinopathy;DM duration of patients with DRP compared to patients without DRP (DRP(+):12.05±8.19 ; DRP(-):8.05±5.38: p:0.00) and TyG-indexes (DRP(+):9.33±0.66 ; DRP(-):9.14±0.59 ; p:0.013) were significantly higher but we found C-peptide levels (DRP(+):2.01±1.24 ; DRP(-):2.71±1.46 ; p:0.010) to be significantly lower. CONCLUSION: TyG-index; It is thought that by dividing diabetic patients into low/high risk groups in terms of DRP, it will be beneficial in terms of cost-effectiveness in the follow-up of the patients.Apart from this, in our study; We obtained findings showing that the most important factor in the development of DRP is the long duration of diabetes and low C-peptide levels are related to the presence of DRP. TyG-index; Further studies with larger populations are recommended for use as a precursor to DRP or other complications. KEYWORDS: Type 2 DiabetesMellitus, DiabeticRetinopathy, TriglycerideGlucose Index, InsulinResistance