Tek taraflı yüz felcinde iki kulak arasında odyolojik incelemede rahatsız edici ses seviyesinin karşılaştırılması
Comparison of annoying sound level in audiological examination between the TWO EARS in unilateral facial paralysis
- Tez No: 733267
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERHAT KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmanın amacı tek taraflı yüz felcinde iki kulak arasında odyolojik incelemede rahatsız edici ses seviyesinin karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya 18-50 yaş arasında tek taraflı stapedial refleksi alınamayan, 13'ü (%43.3) kadın, 17'si (%56.7) erkek olmak üzere toplam 30 hasta dahil edildi. Yüz felcinin olduğu tarafa göre sol kulak saf ses odyogram değerleri açısından gruplar arasında farklılık olup olmadığını belirlemek için yapılan Mann Whitney U test sonucunda gruplar arasında anlamlı fark saptanmadı. Yüz felcinin olduğu tarafa göre sağ kulak saf ses odyogram değerleri açısından gruplar arasında farklılık olup olmadığını belirlemek için yapılan Mann Whitney U test sonucunda gruplar arasında anlamlı fark saptanmadı. Yüz felcinin olduğu tarafa göre sağ ve sol kulak kulak hava ve kemik yolu saf ses ortalama değerleri açısından gruplar arasında farklılık olup olmadığını belirlemek için yapılan Mann Whitney U test sonucunda gruplar arasında anlamlı fark saptanmadı (p>0.05). Yüz felcinin olduğu tarafa göre sağ ve sol kulak konuşmayı ayırt etme değerleri açısından farklılık olup olmadığını belirlemek için yapılan Mann Whitney U test sonucunda gruplar arasında anlamlı fark saptanmadı. Katılımcıların sol ve sağ kulak konuşmayı alma eşiği değerlerinin yüz felcinin olduğu tarafa göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek için yapılan Mann Whitney U test neticesinde her ne kadar yüz felci sağ tarafta olanların sol ve sağ kulak konuşmayı alma eşiği değerleri daha düşük olsa da gruplar arasındaki fark anlamlı değildi (p>0.05). Gruplara göre en rahat ses düzeyi (MCL) ortalamaları açısından fark olup olmadığını belirlemek için yapılan Mann Whitney U test sonucunda sol tarafında yüz felci olan katılımcıların sol ve sağ kulak MCL ortalamalarının daha yüksek olduğu ancak gruplar arasındaki farkın anlamlı olmadığı (p>0.05) görüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the disturbing sound level in audiological examination between the two ears in unilateral facial palsy. A total of 30 patients, 13 (43.3%) female and 17 (56.7%) male, between 18-50 years of age, whose unilateral stapedial reflex could not be detected, were included in the study. There was no significant difference between the groups as a result of the Mann Whitney U test, which was performed to determine whether there was a difference between the groups in terms of left ear pure tone audiogram values according to the side of facial paralysis. There was no significant difference between the groups as a result of the Mann Whitney U test, which was performed to determine whether there was a difference between the groups in terms of right ear pure tone audiogram values according to the side with facial palsy. There was no significant difference between the groups as a result of the Mann Whitney U test performed to determine whether there was a difference between the groups in terms of right and left ear air and bone conduction pure tone values according to the side of facial palsy (p>0.05). There was no significant difference between the groups as a result of the Mann Whitney U test, which was performed to determine whether there was a difference in the speech discrimination values of the right and left ears according to the side with facial paralysis. As a result of the Mann Whitney U test performed to determine whether the left and right ear speech acquisition threshold values of the participants differ according to the side of the facial palsy, the difference between the groups was not significant, although the left and right ear speech pickup threshold values were lower in those with right-sided facial palsy ( p>0.05). As a result of the Mann Whitney U test performed to determine whether there was a difference in terms of the most comfortable sound level (MCL) averages compared to the groups, it was seen that the left and right ear MCL averages of the participants with facial paralysis on the left side were higher, but the difference between the groups was not significant (p>0.05).