Ortho silikon (optysil) ve deniz yosunu (Ascophyllum nodosum) uygulamalarının gök üzüm ve müşküle çeşitlerinde üzüm kalitesine etkileri
The effects of ortho silicone (optysil) and sea algae (Ascophyllum nodosum) applications on grape quality in gök üzüm and müşküle varieties
  1. Tez No: 733292
  2. Yazar: BURCU NUR UĞUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Sofralık üzümler dünya genelinde en çok tüketilen klimakterik olmayan meyvelerden biridir ve kalitesine yönelik uygulamalar sosyoekonomik açıdan önemlidir. Bu çalışmada, iki bitki aktivatörü orto silikon (Si, Optysil, 0,5 mL L-1) ve Ascophyllum nodosum bazlı deniz yosunu özütünün (ANE, KelpGreen 2.5 ml L-1) kombine ve ayrı uygulamalarının etkileri iki farklı yöntemle test edilmiştir. Sofralık üzüm çeşitleri Gök Üzüm ve Müşküle de meyve bağlamadan iki hafta sonra ve ben düşmeden iki hafta önce uygulanarak test edilmiştir. Uygulama Orta Anadolu'da Konya ili Hadim ilçesinde üretici bağında 37°2'15“K 32°34'53”D, deniz seviyesinden 1060 m yükseklikte yapılmıştır. Uygulamaların oda koşullarında 10 günlük depolama süresince olgunlaşma, salkım ve tane özellikleri ile hasat sonrası raf ömrüne etkileri analiz edilmiştir. Her iki bitki aktivatörü de salkım boyutunda bir artış ve olgunlaşmada bir gelişme sağlamıştır. Si+ANE, hasat sonrası raf ömrü döneminde olgunlaşma ve kaliteyi koruma üzerinde daha etkili olmuştur. Tüm uygulamalar ağırlık kaybı (WL), çürüme oranı ve tane parlaklığını kaybında azalma sağlamış, sapın kuruması nedeniyle saptan kopma kuvvetini azaltmış ve hasat sonrası dönemde olgunluk indeksi (MI) artışını azaltmıştır. Böylece meyve kalitesinin oluşmasına ve korunmasına katkı sağlamıştır. Bu çalışmadan elde edilen verilere göre, orhto silikon ve Ascophyllum nodosum bazlı deniz yosunu özütünün meyve tutumundan sonra ve çiçeklenmeden önce ayrı ayrı ve birlikte uygulanmasıyla sofralık üzüm kalitesinin sürdürülebilir korunmasında iyileştirmeler sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
In the world around the world, in the land and in the course of the global scale, from the compelling senior year to the final death from the compelling senior to the last year from the compelling senior to the final year all over the world from stress to elective school leaving and the result is simpler than the existing practice and the result, the result is insufficient. and suitable for application to improve stress in a positive way, can be used to increase quality and benefit. The last growing popularity and widespread application of silicon and seaweed has been studied on the plant and agriculture to observe and grown wherever it is observed, binary aged pancake has been applied with these plant activators. Table grapes are one of the most consumed non-air-conditioned fruits around the world, and the applications for quality are quite extensive. In this study, plant activator ortho silicon (Si, Optysil, 0.5 mL L-1) and Ascophyllum nodosum (L.) Le Jolis. Gök Üzüm and Müşküle grape cultivar were used in its vineyard in Hadim, Konya province, at 37°2'15“N 32°34. '53”E, 1060 m above sea level, look at the table. Applications for adaptation to room software, analyses for cluster and grain characteristics and transmittable shelf life. To make an installation and a planning of the installation for both activators of the cluster. Si+ANE was more effective in post-harvest shelf-life safety and quality preservation. It helps you to assist the services rendered. For the results obtained from this study, improvements can be made to Ortho-silicon to and Ascophyllum nodosum where seaweed extract can be grown separately and together from table silicon after I below and before point.