Türkiye'nin sanayileşme sürecinin ithal ikameci ve ihracata yönelik sanayileşme stratejileri açısından değerlendirilmesi
Assesment of Turkish industrialization process through import substitution and export oriented industrialization
- Tez No: 73332
 - Danışmanlar: PROF. DR. S. RIDVAN KARLUK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ekonomi, Economics
 - Yıl: 1998
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Anadolu Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET Gelişmekte olan ülkelerin sanayileşme çabaları incelendiğinde her ülkenin, ulusal ve uluslararası ekonomik, politik ve sosyal etkiler altında kendisine uygun bir strateji tercihinde bulunduğu görülmektedir. Aynı zamanda bu ekonomik, politik ve sosyal etkilerde meydana gelen gelişmeler ülkelerin belirlemiş oldukları stratejileri geliştirmelerini veya değiştirmelerini gerektirebilmektedir. Türkiye'nin sanayileşme sürecinin değerlendirilmeye çalışıldığı ve üç bölümden oluşan bu çalışmamızın birinci bölümünde alternatif sanayileşme stratejilerinin tanımı yapılmış, bu stratejilerin sonuçları ve bunlara yapılan eleştiriler teorik olarak incelenmiş ithal ikameci ve ihracata yönelik sanayileşme stratejilerinin karşılaştırılması yapılmıştır. İkinci bölümde sanayileşme için gerekli ön koşullar belirlenerek ülkemizdeki mevcut durumun bu koşullara uygunluğu ele alınmış, Türkiye'de kullanılan ithal ikameci ve ihracata yönelik sanayileşme stratejisi araçları ve bunların etkileri değerlendirilmeye çalışılmıştır. Çalışmamızın üçüncü ve son bölümünde, Türkiye'de dönemler itibariyle izlenen sanayileşme stratejisi ve sanayi sektöründeki gelişmeler ele alınarak, sanayileşmenin kazandığı yeni boyutlar ve rekabet koşulları altında sanayileşme stratejilerine yeni bir yaklaşım önerilmiş ve Gümrük Birliği'nin sanayileşme üzerine etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT When indrustrialization efforts of developing countries are examined, it is seen that every country prefers an appropriate strategy under national and international economic, politic, and social effects. In this study, we tried to evaluate industrialization process of Turkey. In the first chapter, alternative indrutrialization strategies are identified, results of these strategies and critiques are examined from theoretical point of view, and indrustrialization strategies towards import substitution and export are compared. In the second chapter, initial conditions which are needed for indrustrialization are determined, appropriateness of circumstance in our country is compared with these conditions, and tools of industrialization strategy towards import substitution and export, and effects of these tools that are used in Turkey are tried to evaluate. In the third and last chapter of the study, indrustrialization strategies that are followed by periods in Turkey and developments in industry sector are examined, a new approach is proposed to industrialization strategies under the new dimensions of industry and competition conditions, and effects of Customs Union are examined.