İş stresinin iş-aile çatışması ve işten ayrılma niyeti ile ilişkisi : Sağlık çalışanları üzerinde bir uygulama
The relationship between work stress work-family conflict and intention to leave: An application on health workes
  1. Tez No: 733400
  2. Yazar: ALEV TERZİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET GÖKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, Covid-19 salgın döneminde sağlık çalışanlarının algıladıkları iş stresi, iş-aile çatışması ve işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkiyi incelemek ve ilgili konuda literatüre katkı sağlamaktır. Bu doğrultuda araştırma evreni olarak Gümüşhane ilinde faaliyet gösteren Devlet Hastanesi uygulama alanı olarak belirlenmiştir. Araştırma 273 sağlık çalışanının (doktor, hemşire, ebe, sağlık teknisyeni vb.). katılımıyla gerçekleşmiştir. Anket yöntemiyle toplanan verilerin analizin de SPSS 23.0 paket programları kullanılmıştır. Araştırma neticesinde sağlık çalışanlarının iş stresi ile iş-aile çatışması arasında, iş-aile çatışması ile işten ayrılma niyeti arasında ve iş stresi ile işten ayrılma niyeti değişkeni arasında pozitif yönlü anlamlı ilişkiler olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, iş stresi ile cinsiyet, medeni durum, eğitim ve görev durumu, mesleki toplam hizmet süresi ve hastanede çalışma süresi demografik değişkenleri arasında farklılıklar bulunup bulunmadığını tespit etmek amacıyla analizler yapılmıştır. Yapılan bu analizler sonucunda iş stresi ile çalışanların görev durumu dışındaki diğer değişkenler arasında anlamlı farklılıklar bulunmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine the relationship between health workers' perceived work stress, work-family conflict and intention to leave during the Covid-19 epidemic and to contribute to the literature on the relevant subject. In this direction, the State Hospital operating in the province of Gümüşhane was determined as the universe of the research. The research was carried out with the participation of 273 health workers (doctor, nurse, midwife, health technician etc.). SPSS 23.0 package program was used in the analysis of the data collected by the survey method. As a result of the research, it has been determined that there are positive and significant relationships between work stress and work-family conflict, between work-family conflict and intention to leave, and between work stress and intention to leave. In addition, analyzes were carried out to determine whether there are differences between job stress and demographic variables of gender, marital status, education and job status, actual service period and working time in the hospital. As a result of these analyzes, it was concluded that there were no significant differences between work stress and other variables other than the job status of the employees.