Prebiyotik, probiyotik ve sinbiyotik kullanımının cerrahi olmayan periodontal tedaviye etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of prebiotics, probiotics and synbiotics on non-surgical periodontal treatment
- Tez No: 733413
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER ŞAHİN AYDINYURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Periodontitis, oral bakteriler ve konakçı bağışıklık sistemi dahil olmak üzere birçok faktörün neden olduğu kronik bir hastalıktır. Periodontitisin altın standart tedavisi cerrahi olmayan periodontal tedavidir. Altı ay süren çalışmamızda cerrahi olmayan periodontal tedaviye ek olarak probiyotik, prebiyotik ve sinbiyotik kullanımının klinik sonuçlarının değerlendirme amaçlanmıştır. Çalışmamızda dört grup (SRP grubu, probiyotik+SRP grubu, prebiyotik+SRP ve sinbiyotik+SRP) vardı.
Özet (Çeviri)
Periodontitis is a chronic disease caused by many factors, including oral bacteria and host immune system. The gold-standard management of periodontitis is the non-surgical periodontal treatment. In our study which carried out for 6 months we aimed to evaluate the usage of probiotics, prebiotics and synbiotics in addition to the non surgical periodontal therapy. In our study there were four groups (SRP group, pro.+SRP group, pre.+SRP and syn.+SRP).