Pilates egzersizinin farklı yaş gruplarındaki kadınların vücut kompozisyonu ve bazal metabolizma üzerine etkisi
Effects of pilates exercize on body composition and basal metabolism of woman of different age groups
- Tez No: 491867
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP ÖZERSON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada pilates egzersizinin değişik yaş gruplarında vücut kompozisyonları ve bazal metabolizma hızlarına olan etkilerini saptamak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma Nişantaşı ilçesinde; Luce pilates, 6 pilates, Urban Health pilates ve MK pilates merkezlerinde 25-60 yaş arasındaki 50 (elli) kadınla yapılmıştır. Katılımcılar 4 hafta süre ile haftada 3 kez 1'er saat olmak üzere pilates yer egzersizleri yaptırılmıştır. Egzersizlere başlamadan önce ve 4 hafta sonunda, kişilerin dinlenik metabolizma hızı bodygem kullanılarak ölçülmüştür. Çalışmada elde edilen bulguların değerlendirilmesi, istatistiksel analizler için SPSS 17.0 (Statistical Package fort he Saocial Sciences Inc, Chicago,II, USA) paket program kullanılarak yapılmıştır. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde ki-kare testi kullanılmıştır. Çalışmaya katılan bireylerin % 42 ' sinin 61 – 70 kilo arası ağırlıkta olduğu, % 26 ' sının ise 60 kilo ve altı ağırlığa sahip olduğu belirlenmiştir. Vücut kitle endeksleri bakımından bireyler incelendiğinde, normal aralık olarak belirlenen 18.5 – 24.9 değeri arasındaki birey sayısı bu çalışmanın % 52 ' lik dilimini oluştururken, fazla kilolu sınıfını temsil eden 25 ve üzeri BKİ değerine sahip birey sayısı bu çalışmanın % 48' lik dilimini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study was conducted to determine the effect of pilates exercise on body composition and basal metabolic rates in different age groups. The study is conducted in the district of Nişantaşı; Luce pilates, 6 pilates, Urban Health pilates, and MK pilates were made with 50 (fifty) women aged 25-60 years. Participants were instructed to perform pilates exercise exercises for 1 week, 3 times a week for 4 weeks. Before and at the end of 4 weeks, the resting metabolic rate of the subjects was measured using BodyGem. The results of the study were evaluated using SPSS 17.0 (Statistical Package for Health Sciences Inc, Chicago, USA) for statistical analysis. Chi-square test was used for statistical evaluation of data. It has been determined that 42% of the individuals participating in the study have a weight between 61 and 70 pounds and 26% have 60 pounds and less. When the individuals in terms of body mass indexes were examined, while the number of individuals between 18.5 and 24.9 determined as the normal range constituted 52% of this study, the number of individuals with over 25 and above BMI values constituted 48% of this study.