Japon bıldırcınında (Coturnix coturnix japonica) yaşama gücünü etkileyen faktörler
Factors affecting survivability in Japanese quail (Coturnix coturnix japonica)
- Tez No: 733559
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKER SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Ziraat, Biology, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez projesi içerisinde bıldırcınlara ait tüy rengi, kuluçka süresi, çıkım ağırlığı, parazit enfestasyonu ve genetik etkilerin 0-42 günlük yaş aralığı yaşama gücü üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Çalışmada 13 generasyon boyunca yetiştirilmiş 4 farklı tüy rengine sahip 2.723 Japon bıldırcını kullanılmıştır. Yabani tip tüy rengine sahip bıldırcınlara kıyasla sarı ve kahverengi bıldırcınlar sırasıyla %3 ve %19 daha yüksek yaşama şansına sahipken beyaz bıldırcınlar %56 daha düşük yaşama şansına sahiptir (P=0.0797). Kuluçka süresi 17 günden daha uzun süren palazlara nazaran kuluçkanın 17. gününde yumurtadan çıkanların yaşama olasılıkları %60 daha yüksektir (P=0.0595). Çıkım ağırlığındaki 1 gramlık artış yaşama şansını %21 arttırmaktadır (P=0.0342). Projede kırmızı kanatlı akarı enfestasyonuna maruz kalan bıldırcınların ölme olasılığı kontrol grubunun ölme olasılığının 2,63 katıdır ve akar yoğunluğundaki her 1000 akar artışının bir palazın ölme olasılığını %11 arttırdığı gözlenmiştir. Yaşama gücü ve kuluçka süresine ait genetik parametre tahminleri AIREML yöntemi kullanılarak doğrusal bir model ile gerçekleştirilmiştir. Tahminlerde, özelliklerin kategorik doğasından oluşan sapmaları gidermek adına iki yaklaşım kullanılmıştır. Yaşama gücüne ait doğrudan kalıtım dereceleri düzeltme öncesinde 0,18 iken düzeltme sonrasında 0,02 olarak tahmin edilmiştir. Aynı özellikte maternal kalıtım dereceleri ise 0,59 ve 0,05 ile 0,08 olarak gerçekleşmiştir. Kuluçka süresi için doğrudan kalıtım 0,16 ile 0,03 ve 0,06, maternal kalıtım derecesi ise 0,71 ile 0,13 ve 0,26 olarak bulunmuştur. Çıkım ağırlığına ait doğrudan ve maternal genetik etkilere ait kalıtım dereceleri sırasıyla 0,55 ve 0,13 olarak bulunmuştur. Çalışma bulguları yaşama gücünün karmaşık, doğrudan ya da dolaylı çevresel ve genetik etkilerin bir sonucu ortaya çıkan bir olgu olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this master project, the influence of feather color, length of incubation, hatch weight, parasite infestation and genetic effects on the survivability of quail up to 42 days of age was investigated. In the study, 2.723 Japanese quails with 4 different plumage colors bred over 13 generations were used. While the survival probability of yellow, brown and wild-type quails were similar, white quails survival probability was found %56 lower compared to wild-type quails (P=0.0797). The survival probability of quails with 17 days of incubation length was higher than those with 18 days or more incubation length (P=0.0595). One gram increase in hatching weight was increased probability of survival by %21 (P=0.0342). The risk of death for a quail exposed to a poultry red mite (PRM) infestation was 2.63 times that of the control group. The risk of death for a quail was 11% per 1000 mites. Genetic parameter estimates of survivability and incubation length phenotypes were performed with a linear model using the AIREML method. Two approaches were used for the bias that occurred by the traits categorical nature. Direct heritability values of survivability were found 0.18 and 0.02 before and after adjustment, respectively. Maternal heritability values of the same trait were estimated as 0.59 before adjustment and 0.05 and 0.08 after adjustment. Direct and maternal heritability values of incubation length were estimated as 0.16, 0.03, 0.06 and 0.71, 0.13, 0.26, respectively. Direct and maternal heritability values of hatching weight were found 0.55 and 0.13, respectively. The results of this study indicate that survivability is a result of complex, direct or indirect, environmental and genetic effects.