Farklı yerleşim sıklığında kafeste ve yerde barındırılan japon bıldırcınlarının performanslarının saptanması
Effects of cage and floor housing in different stocking densities on performance and some carcass characteristics of japanese quails
- Tez No: 136226
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜLİN ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZETSerpil KILIÇ KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ZOOTEKNİ ANADİLİM DALI YÜKSEK LİSANS TEZİ ÖZET FARKLI YERLEŞİM SIKLIĞINDA KAFESTE VE YERDE BARINDIRILAN JAPON BILDIRCINLARININ PERFORMANSLARININ SAPTANMASI Serpil KILIÇ DANIŞMAN: Yrd. Doç. Dr. Tülin ÇİÇEK Yrd.Doç. Dr. Mesut KARAMAN Yü: 2003, Sayfa: 30 Jüri : Yrd. Doç. Dr. Tülin ÇİÇEK (Başkan) Yrd.Doç. Dr. Mesut KARAMAN Prof. Dr. A. Nazım ULUOCAK Doç. Dr. M. Sait EKİNCİ Yrd. Doç. Dr. Süleyman ÇALIŞLAR Bu çalışma, yerde ve kafeste barındırılan 234 adet Japon bıldırcınında (Coturnix coturnix japonica) farklı yerleşim sıklıklarının bazı verim özelliklerine etkilerini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Araştırma, 80, 100 ve 125 adet bıldırcın/m2 olacak şekilde, 3 farklı sıklıkta ve 3 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Altı haftalık deneme süresinde, serbest yemlenen bıldırcınların canlı ağırlıkları ve canlı ağırlık kazançları bireysel olarak, yem tüketimleri, yemden yararlanma ve ölüm oranları ise grup bazında saptanmıştır. Toplam 234 adet bıldırcından, grup ortalamasına en yakın 72 adetinde karkas ağırlığı, karkas randımanı, kalp, karaciğer ve taşlık ağırlığı gibi karkas özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTSerpil KILIÇ UNIVERSITY OF KAHRAMANMARAŞ SUTÇU IMAM INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES DEPARTMENT OF ANIMAL SCIENCE MSc THESIS ABSTRACT EFFECTS OF CAGE AND FLOOR HOUSING IN DIFFERENT STOCKING DENSITIES ON PERFORMANCE AND SOME CARCASS CHARACTERISTICS OF JAPANESE QUAILS Serpil KILIÇ Supervisor: Asist. Prof. Dr. Tülin ÇİÇEK Asist. Prof. Dr. Mesut KARAMAN Year: 2003, Pages :30 Jury:Asist. Prof. Dr. Tülin ÇİÇEK Asist. Prof. Dr. Mesut KARAMAN Prof. Dr. A. Nazım ULUOCAK AssocProf. Dr. M. Sait EKİNCİ Asist. Prof. Dr. Süleyman ÇALIŞLAR In this study effects of different stocking densities on some yield characteristics of 234 Japanese quails (Cotumix coturnix japonica) housed on floor and in cage were studied. The quails were housed in 3 different stocking densities (80, 100 and 125 birds/m2) with 3 repetitions. During a 6-week-treatment the birds were fed ad libitum. Body weight, body weight gain were measured individually whilst feed consumption, feed conversion and mortality on group basis. Carcass weight, carcass yield, heart, liver and gizzard weight were examined as carcass characteristics.