A qualitative investigation into subjective experiences of political detainees who were sentenced to home confinement with electronic monitoring in Turkey
Türkiye'de elektronik izleme ile ev hapsi kararı almış siyasi tutukluların öznel deneyimlerinin nitel incelemesi
  1. Tez No: 748659
  2. Yazar: EDA GAYRETLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALE BOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Dünya genelinde, 1980'lerden bu yana, elektronik izleme ile ev hapsi, yargı sürecinin hem yargılama öncesi hem de hapis sonrası aşamalarında, alternatif bir cezalandırma şekli olarak çocuk tutuklular, narkotik suçlular, trafik suçluları, mülkiyet suçluları, siyasi tutuklular vb. gibi çeşitli tutuklu vakalarında uygulanmaktadır. Literatürde diğer vakalar ile ilgili çalışmalar olmasına rağmen, elektronik izleme ile ev hapsinde siyasi tutuklular vakasına odaklanan herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Dolayısıyla bu çalışma, Türkiye'de elektronik izleme ile ev hapsine mahkûm edilen siyasi tutukluların öznel deneyimlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Mevcut çalışmanın ana araştırma soruları, takılı elektronik kelepçenin hem tutukluların beden imajını hem de vücut bütünlüğünü nasıl etkilediği ve siyasi tutukluların zihnindeki ev temsilinin ev hapsi sırasında nasıl değiştiği üzerinedir. Bu soruları niteliksel olarak araştırmak için Türkiye'de yaşları 20-27 arasında değişen, toplam 33 ila 75 gün arasında ev hapsi yaşayan sekiz siyasi tutuklu öğrenciyle görüşülmüştür. Veri analizinde tematik analiz uygulanmıştır. Beş ana tema ortaya çıkartılmıştır. Temalar, a) zorlayıcı bir deneyim olarak ev hapsi, b) güvenli ve mahrem alanın kaybı, c) evin temsilindeki dönüşüm, d) bedensel deneyimler, e) eylemliliğin bir mesele haline gelmesi olarak belirlenmiştir. Bulgular, özgün bir tutsaklık türü olarak elektronik izleme ile ev hapsinde, siyasi tutukluların çeşitli sorunlarla karşılaştığını, farklı türden yoksunluklar yaşadıklarını ve sürekli kontrol ve gözetim altında, bedenleri ve evlerine odaklanan müdahaleci uygulamalar aracılığıyla bir takım insan hakları ihlallerine maruz kaldıklarını ortaya koymaktadır Ayrıca bulgular hem beden imajında hem de ev temsilde dönüşümlerin gerçekleştiğini göstermektedir. Yukarıda bahsi geçen bulgular, psikanalitik kuram ışığında tartışılmıştır. Gelecekteki çalışmalar için bazı önerilerde bulunularak çalışmanın güçlü yönleri, sınırlılıkları ve klinik uygulamaya dair çıkarımlar için öneriler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout the world, since 1980s, home detention with electronic monitoring has been implemented as an alternative form of sentencing in both pretrial and post imprisonment stages of judicial process in the case of diverse groups of detainees such as juveniles, drugs offenders, traffic offenders, property offenders, political detainees, etc. In the literature, although there exist studies on the other cases, there is not any study focuses on the case of political detainees in home confinement with electronic monitoring. Hence, the current study aims to inquire into the subjective experiences of political detainees who were sentenced to home confinement with electronic monitoring in Turkey. The main research questions of the current study are how tagged electronic clamp affect both body image and bodily integrity of detainees and how the representation of the home in the mind of political detainees transform during the home confinement. To qualitatively explore these questions, eight students as political detainees in Turkey, aged between 20-27, experiencing total duration of home confinement between 33 and 75 days, were interviewed. Thematic analysis was applied in data analysis. Five main themes were revealed. Themes were identified as a) home confinement as a trying experience, b) loss of safe and private space, c) transformation in the representation of home, d) bodily experiences, e) agency becoming an issue. The findings illustrated that, in home incarceration with electronic monitoring, as a peculiar kind of captivity, political detainees encountered several troubles, experienced distinct kinds of deprivations, and were exposed to a number of violations of human rights through intrusive practices under constant control and surveillance, which focused on detainees' body and home. Moreover, transformations in both body image and the representation of home were experienced. Aforementioned findings were discussed in the light of the psychoanalytic theory. Strengths, limitations, and clinical implications of the study were discussed with making some suggestions for future studies.